RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Antybiotyki wpływają na zachowania społeczne myszy

Wpływ badali Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego (fot. Shutterstock/unoL)

Kuracja antybiotykowa na wczesnym etapie życia zakłóca działanie szlaków sygnalizacyjnych regulujących zachowania społeczne i odczuwanie bólu u myszy – wynika z badań opublikowanych w piśmie „BMC Neurosceince”.

To urządzenie dosłownie schłodzi ci mózg i pomoże zasnąć

Dziś Światowy Dzień Mózgu. Jednym z prezentów, który moglibyśmy mu ofiarować, jest możliwość powstrzymania gonitwy myśli. Głównie wtedy, gdy...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego badali wpływ zaburzenia równowagi mikrobiomu jelitowego w wyniku antybiotykoterapii na pracę mózgu młodych myszy.

Okazało się, że po zastosowaniu antybiotyków u gryzoni zmniejszyła się ekspresja receptorów regulujących sygnalizację w korze czołowej mózgu związana z wydzielaniem endorfin, oksytocyny i wazopresyny, tj. neuroprzekaźników wpływających na emocje i zachowania społeczne.

– Zmniejszona aktywność tych szlaków wyjaśnia zmiany w zachowaniu gryzoni po antybiotykoterapii. Z poprzednich badań wiemy, że zaburzona równowaga mikrobiomu ma wpływ na zachowania społeczne gryzoni. Choć w przypadku badanych zwierząt dawka antybiotyków była wysoka, wyniki wskazują na negatywne trwałe działanie tych leków na mózg w fazie rozwoju – mówi autorka analizy dr Katerina Johnson.

Badacze dodają, że mikrobiom jelitowy odgrywa także rolę w regulacji bólu. Te wyniki wskazują, że może odbywać się to poprzez wpływ na wydzielanie endorfin.

źródło:

Zobacz więcej