Chiny chcą zdobyć Marsa. Sonda Tianwen-1 ruszyła w kierunku czerwonej planety

To pierwsza samodzielna próba Państwa Środka wysłania statku na Marsa (fot. PAP/EPA/STR CHINA)

Chiny rozpoczęły niezależną misję zdobycia Marsa. Sonda Tianwen-1 wystartowała w czwartek w kierunku Czerwonej planety z wyspy Hajnan. To pierwsza samodzielna próba Państwa Środka wysłania statku na Marsa.

Pierwsze w historii zdjęcie układu wieloplanetarnego wokół gwiazdy podobnej do Słońca

Astronomom udało się po raz pierwszy sfotografować bezpośrednio układ złożony z więcej niż jednej planety wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Zdjęcie...

zobacz więcej

Agencja Reutera pisze o dążeniu Chin do stania się liderem w przestrzeni kosmicznej i pokazie siły oraz zaawansowania technicznego.

Największa chińska rakieta Long March 5 Y-4 wystartowała z kosmodromu w Wenchang. Rakieta powinna dotrzeć do celu w przyszłym roku.

Na pokładzie jest sonda oraz lądownik z marsjańskim łazikiem, który będzie szukał śladów życia na Czerwonej Planecie. Misja ma również pomóc w opracowaniu bardziej szczegółowych map jej powierzchni.

Jak podaje agencja Xinhua, nazwa Tianwen oznacza „niebiańskie pytania” lub „pytania do nieba” i nawiązuje do jednego z najważniejszych poematów starożytnych Chin. Jego autor, Qu Yuan w serii 172 pytań zastanawia się nad naturą nieba, gwiazd, zjawisk naturalnych.

Chińska agencja kosmiczna (CNSA) zapowiedziała, że kolejne misje planetarne będą używać tej nazwy. Ma ona symbolizować konsekwentne poszukiwanie naukowych odkryć.

źródło:
Zobacz więcej