RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zapisy do lekarza przez Internet. Nowy system od 2021 roku

Założenie jest takie, że pacjent, który zechce zapisać się do lekarza przez sieć, loguje się na swoje internetowe konto i po wskazaniu świadczenia medycznego otrzymuje informację zwrotną o wolnych terminach wizyt (fot. Shutterstock/titov dmitriy)
Założenie jest takie, że pacjent, który zechce zapisać się do lekarza przez sieć, loguje się na swoje internetowe konto i po wskazaniu świadczenia medycznego otrzymuje informację zwrotną o wolnych terminach wizyt (fot. Shutterstock/titov dmitriy)

Rejestracja do specjalistów przez internet oraz SMS-owe przypomnienia o wizytach – to pomysł Ministerstwa Zdrowia na ułatwienie życia milionom pacjentów; nowy system ma ruszyć w grudniu 2021 r. – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ponad połowa Polaków dobrze ocenia działania rządu w zwalczaniu epidemii

64 proc. Polaków dobrze ocenia skuteczność działań rządu w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Odmiennego zdania jest 29 proc. – wynika z badania...

zobacz więcej

Jak podaje gazeta, polski rząd pozyskał już na jego stworzenie 120 mln zł z funduszy unijnych.

Założenie jest takie, że pacjent, który zechce zapisać się do lekarza przez sieć, loguje się na swoje internetowe konto i po wskazaniu świadczenia medycznego otrzymuje informację zwrotną o wolnych terminach wizyt. Po dokonaniu wyboru rezerwacja odbywa się online. „Placówki lecznicze będą aktualizować informacje o harmonogramach udzielanych świadczeń, co pozwoli na wyszukiwanie tych z najszybszym terminem realizacji lub w dogodnym dla pacjenta terminie i miejscu” – zachwala ideę w rozmowie z „DGP” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Do pacjentów mają być ponadto wysyłane powiadomienia o nadchodzących wizytach i przypomnienia o możliwości ich odwołania.

„Szacuje się, że takie sygnały do pacjenta pozwalają wyeliminować nawet połowę »pustych« wizyt, czyli takich, gdy mimo rezerwacji osoba się nie zjawiła. A to oznacza, że liczba zrealizowanych porad czy zabiegów wzrośnie nawet o kilkanaście procent – zapowiada Cieszyński. Eksperci nie mają wątpliwości: jeśli tylko całość zadziała właściwie, będzie to rewolucja. Warunkiem jest, by placówki ochrony zdrowia na bieżąco dokonywały aktualizacji w systemie. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie dochodziło do sytuacji, że w podobnym czasie na ten sam termin do tego samego lekarza zapiszą się dwie osoby: jedna »przy okienku«, a druga przez Internet” – czytamy w dzienniku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej