RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zapisy do lekarza przez Internet. Nowy system od 2021 roku

Założenie jest takie, że pacjent, który zechce zapisać się do lekarza przez sieć, loguje się na swoje internetowe konto i po wskazaniu świadczenia medycznego otrzymuje informację zwrotną o wolnych terminach wizyt (fot. Shutterstock/titov dmitriy)
Założenie jest takie, że pacjent, który zechce zapisać się do lekarza przez sieć, loguje się na swoje internetowe konto i po wskazaniu świadczenia medycznego otrzymuje informację zwrotną o wolnych terminach wizyt (fot. Shutterstock/titov dmitriy)

Rejestracja do specjalistów przez internet oraz SMS-owe przypomnienia o wizytach – to pomysł Ministerstwa Zdrowia na ułatwienie życia milionom pacjentów; nowy system ma ruszyć w grudniu 2021 r. – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ponad połowa Polaków dobrze ocenia działania rządu w zwalczaniu epidemii

64 proc. Polaków dobrze ocenia skuteczność działań rządu w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Odmiennego zdania jest 29 proc. – wynika z badania...

zobacz więcej

Jak podaje gazeta, polski rząd pozyskał już na jego stworzenie 120 mln zł z funduszy unijnych.

Założenie jest takie, że pacjent, który zechce zapisać się do lekarza przez sieć, loguje się na swoje internetowe konto i po wskazaniu świadczenia medycznego otrzymuje informację zwrotną o wolnych terminach wizyt. Po dokonaniu wyboru rezerwacja odbywa się online. „Placówki lecznicze będą aktualizować informacje o harmonogramach udzielanych świadczeń, co pozwoli na wyszukiwanie tych z najszybszym terminem realizacji lub w dogodnym dla pacjenta terminie i miejscu” – zachwala ideę w rozmowie z „DGP” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Do pacjentów mają być ponadto wysyłane powiadomienia o nadchodzących wizytach i przypomnienia o możliwości ich odwołania.

„Szacuje się, że takie sygnały do pacjenta pozwalają wyeliminować nawet połowę »pustych« wizyt, czyli takich, gdy mimo rezerwacji osoba się nie zjawiła. A to oznacza, że liczba zrealizowanych porad czy zabiegów wzrośnie nawet o kilkanaście procent – zapowiada Cieszyński. Eksperci nie mają wątpliwości: jeśli tylko całość zadziała właściwie, będzie to rewolucja. Warunkiem jest, by placówki ochrony zdrowia na bieżąco dokonywały aktualizacji w systemie. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie dochodziło do sytuacji, że w podobnym czasie na ten sam termin do tego samego lekarza zapiszą się dwie osoby: jedna »przy okienku«, a druga przez Internet” – czytamy w dzienniku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej