RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lubisz czekoladę? Mamy dobre wieści

Czekolada działa korzystnie między innymi na ciśnienie krwi (fot. Pexels)

Jedzenie czekolady przynajmniej raz w tygodniu wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób serca – wskazują naukowcy. Konieczny jest jednak umiar i rozsądek w jej spożywaniu.

Chcesz zeszczupleć w tydzień? Są skuteczne sposoby

Po pierwsze ogranicz węglowodany, po drugie zmniejsz liczbę posiłków, po trzecie wykonuj ćwiczenia wielostawowe: pompki i wykroki. Tydzień to za...

zobacz więcej

Badacze z Baylor College of Medicine w Teksasie przeprowadzili analizę prowadzonych w ciągu ostatnich 50 lat badań na temat związków między czekoladą i chorobami serca. Sześć uwzględnionych projektów badawczych objęło ponad 330 tysięcy osób, które udostępniły informacje o spożyciu czekolady.

Wyniki wskazują, że czekolada jest zdrowa. – Nasze badanie sugeruje, że czekolada pomaga zachować zdrowie naczyń krwionośnych – mówi dr Chayakrit Krittanawong, autor analizy opisanej na łamach „European Journal of Preventive Cardiology”.

– W przeszłości badania kliniczne pokazały, że czekolada działa korzystnie zarówno na ciśnienie krwi, jak i na nabłonek naczyń krwionośnych. Chciałem sprawdzić, czy oddziałuje także na naczynia odżywiające serce (tętnice wieńcowe), czy nie. A jeśli tak, to czy działa korzystnie, czy szkodliwie – opowiada badacz.

Wieloletnia obserwacja

W czasie obserwacji trwającej średnio prawie 9 lat u 14043 uczestników pojawiła się choroba wieńcowa, a 4667 doznało zawału. W porównaniu do osób, które jadły czekoladę rzadziej, niż raz w tygodniu, ochotnicy jedzący ją więcej niż raz na tydzień, byli o 8 proc. mniej zagrożeni chorobą wieńcową.

Jak to możliwe? – Czekolada zawiera zdrowe dla serca składniki odżywcze, takie jak flawonoidy, metyloksantyny, polifenole i kwas stearynowy. Mogą one ograniczać stany zapalne i podnosić poziom dobrego cholesterolu – tłumaczy Krittanawong.

Podkreśla jednak, że badanie nie sprawdzało, jakie rodzaje czekolady są zdrowsze od innych, ani jaka jest optymalna porcja. – Czekolada wydaje się być obiecującym produktem, jeśli chodzi o zapobieganie chorobie wieńcowej serca. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić, ile oraz jaką czekoladę można zalecić – dodaje naukowiec.

Warto zwrócić uwagę, że dietetycy często mówią o ograniczaniu cukru czy nasyconych kwasów tłuszczowych. – Umiarkowane ilości czekolady wydają się chronić naczynia, ale prawdopodobnie wysokie spożycie tak nie działa. Trzeba wziąć pod uwagę kalorie, cukier, mleko i tłuszcz w dostępnych w sprzedaży produktach. Szczególnie dotyczy to ludzi z cukrzycą i otyłością – zwraca uwagę autor badania.

źródło:

Zobacz więcej