RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zabójstwo maltańskiej dziennikarki. Świadek miał próbować poderżnąć sobie gardło

(fot. Dan Kitwood/Getty Images for the Daphne Project )
(fot. Dan Kitwood/Getty Images for the Daphne Project )

Melvin Theuma, pośrednik w zabójstwie maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, w stanie krytycznym trafił do szpitala. Według policji dokonał samookaleczenia nożem m.in. podrzynając sobie gardło. Do zdarzenia doszło na kilka godzin przed wznowieniem składania przez niego zeznań w sądzie w Valletcie.

Zabójstwo dziennikarki na Malcie. Policja zidentyfikowała organizatorów zbrodni

Maltańska policja ustaliła tożsamość co najmniej trzech obywateli tego kraju, którzy ponad rok temu zorganizowali zabójstwo Daphne Caruany Galizii...

zobacz więcej

Mężczyzna to były taksówkarz, który w listopadzie ub.r. został ułaskawiony przez prezydenta w zamian za wyjawienie informacji dotyczących zabójstwa dziennikarki w październiku 2017 r. Policja poinformowała, że Melvin Theuma prawdopodobnie dokonał samookaleczenia.

W oświadczeniu podano, że Theumę znaleźli we wtorek późnym wieczorem w kałuży krwi w jego domu funkcjonariusze, którzy pełnili całodobową straż przed budynkiem. Wcześniej prawnik przekazał im, że nie może skontaktować się z nim telefonicznie. Według mediów mężczyzna doznał poważnych obrażeń strun głosowych i brzucha.

Do incydentu doszło kilka godzin przed tym, jak miał kontynuować składanie zeznań w sądzie w Valletcie. Jego dotychczasowe zeznania dotyczyły biznesmena Yorgena Fenecha, aresztowanego pod koniec listopada ub.r. i oskarżonego o współudział w morderstwie. Fenech oczekuje na proces i nie przyznaje się do winy.

Theuma twierdził, że otrzymał od Fenecha zapłatę za zaangażowanie trzech mężczyzn - obecnie przebywających w areszcie - którzy dokonali zamachu bombowego na samochód dziennikarki.

Daphne Caruana Galizia, pisała o korupcji wśród maltańskich polityków. Zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu Valletty w październiku 2017 r. 53-letnia autorka popularnego bloga pisała także o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła dochodzenie w sprawie Panama Papers i obnażyła powiązania między głównymi politykami i spółkami-krzakami. Opublikowała ponad 20 tys. artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.

źródło:

Zobacz więcej