RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co powinien zrobić Trzaskowski. Zaskakujące wyniki sondażu

Trzaskowski zapowiadał stworzenie nowego ruchu (fot.Omar Marques/Getty Images)

Co po przegranych wyborach prezydenckich powinien zrobić Rafał Trzaskowski – założyć nowe ugrupowanie, czy dalej działać w Platformie Obywatelskiej? Takie pytanie zadano ankietowanym w sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Jak odpowiedzieli badani?

Kulisy działań Nowaka w sztabie Trzaskowskiego. „To on decydował o kierunkach kampanii”

Sztab Rafała Trzaskowskiego skrzętnie ukrywał, kto kieruje ich kampanią wyborczą. Gdy byli o to pytani przez dziennikarzy, unikali tematu...

zobacz więcej

Tuż po wyborach prezydenckich – które wygrał prezydent Andrzej Duda – kandydat PO Rafał Trzaskowski zapowiedział stworzenie nowego ruchu obywatelskiego. – Nie wolno nam składać broni. Dlatego podejmuję się stworzenia ruchu obywatelskiego, dlatego że partie nie wystarczą – mówił.

– Jeżeli nie chcecie się zapisać do partii politycznej, to chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który razem z samorządami, z organizacjami pozarządowymi, razem z ośrodkami analitycznymi i razem z ludźmi dobrej woli będzie tworzyć podstawy do tego, żeby bronić społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich niezależnych instytucji. Zróbmy to razem – apelował.

Jak wynika z sondażu United Surveys, 47 proc. ankietowanych wskazało, że Trzaskowski nie powinien zakładać nowego ruchu, lecz dalej działać w swojej matczynej partii. Z kolei 42 proc. wskazało, że Trzaskowski powinien zakładać nowy ruch. Odpowiedź „Trudno powiedzieć” wskazało 11 procent ankietowanych.

W badaniu uwzględniono też polityczne sympatie respondentów. I tak pozostanie w Platformie Obywatelskiej podpowiadają Trzaskowskiemu przede wszystkim wyborcy PiS i PSL. Z kolei zwolennicy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji w większości uważają, że wiceszef PO powinien stanąć na czele nowego ruchu bądź ugrupowania.

źródło:
Zobacz więcej