RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pogoda na sierpień. „To się niestety potwierdza”

Zapowiadają się upały (fot.Getty Images Poland/Gallo Images Poland/ Karol Serewis)
Zapowiadają się upały (fot.Getty Images Poland/Gallo Images Poland/ Karol Serewis)

Najnowsze

Popularne

Tegoroczny sierpień zapowiada się ciepły, mogą zdarzyć się nawet dni z temperaturą powyżej 30 stopni – poinformował rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Prognozowane opady deszczu mają być podobne, jednak jak w latach ubiegłych, wystąpią burze.

W piątek wrócą gwałtowne burze. IMGW ostrzega

Pogoda na najbliższe dni zapowiada się spokojniejsza, ale w piątek mogą pojawić się gwałtowne burze. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i...

zobacz więcej

Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatury w sierpniu tego roku będą powyżej normy.

Jak tłumaczył rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatury będą wyższe niż bywały normalnie w latach od 1981 r. do 2010 r. – Niewykluczone, że będą też dni upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza – dodał Walijewski.

Temperatur na poziomie dotychczasowej średniej należy spodziewać się we wschodniej części kraju, na Mazowszu oraz częściowo w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim.

Z prognozy Instytutu wynika też, że suma opadów przekraczająca normę, spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady „poniżej normy” prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.

Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum – równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanych temperatur oraz wyższych opadów. – Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe – powiedział Walijewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej