RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miliony za raka. Bayer musi wypłacić ogrodnikowi odszkodowanie

Stosowanie Roundupu sprawiło, że ogrodnik zachorował na raka (fot. Pixabay)

Firma Bayer musi wypłacić odszkodowanie ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka wskutek – jak wykazały badania – długotrwałej ekspozycji na działanie Roundupu zawierającego glifosat. Decyzję w tej sprawie wydał kalifornijski sąd apelacyjny.

Glifosat, stosowany przy uprawach GMO, może powodować raka

Drugie i trzecie pokolenie potomstwa szczurów wystawionych na działanie składnika popularnego herbicydu, glifosatu, zmagało się z szeregiem chorób,...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy Dewayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową spowodowaną – jak twierdzi – stosowaniem Roundupu w pracach ogrodniczych na terenie szkoły.

W sierpniu 2018 roku sąd w USA nakazał Bayerowi wypłatę odszkodowania w kwocie 289 milionów dolarów, zredukowanej później do 78 milionów, na rzecz Johnsona.

Przełomowa sprawa spowodowała, że ceny akcji Bayera spadły. Nastąpiła także fala procesów sądowych ciążących koncernowi, który w 2018 roku zakupił amerykańskiego producenta nasion i pestycydów Monsanto. Kalifornijski sąd apelacyjny odrzucił wniosek niemieckiego koncernu dotyczący rozpoczęcia nowego procesu i potwierdził odpowiedzialność prawną firmy.

Warunkiem tego jest to – jak głosi wyrok – że Johnson zaakceptuje ugodę, która przyzna mu ponad 20 milionów dolarów. „Naszym zdaniem Johnson przedstawił liczne – i z pewnością istotne – dowody na to, że glifosat, wraz z innymi składnikami produktu Roundup, spowodował raka” – stwierdzili sędziowie.

Bayer przekazał w oświadczeniu, że decyzja sądu jest „krokiem we właściwym kierunku”. Odszkodowanie wciąż uważa jednak za zbyt wysokie i rozważa skierowanie sprawy do kalifornijskiego sądu najwyższego. Zgodnie z badaniami Bayeru stosowanie glifosatu jest bezpieczne. Inne badania wykazują jednak odmienne rezultaty.

Gigant chemiczny, który przejął zobowiązania prawne Roundup po zakupieniu Monsanto, na wypłaty z tysięcy pozwów planuje przeznaczyć do 10,9 miliarda dolarów. Wyrok sądu potwierdzający konieczność wypłaty odszkodowania przez firmę może spowodować, że kwota ta może okazać się niewystarczająca – zauważa na stronie internetowej „Wall Street Journal”.

źródło:

Zobacz więcej