RAPORT

Tusk kontra Tusk

Grecka marynarka w stanie gotowości. To reakcja na działania Turcji

Zdaniem Greków Ankara może celowo dążyć do wywołania kryzysu (fot. Reuters/Murad Sezer)
Zdaniem Greków Ankara może celowo dążyć do wywołania kryzysu (fot. Reuters/Murad Sezer)

Greckie siły zbrojne zostały postawione w stan gotowości po przekazaniu przez Turcję informacji o planowanych „badaniach sejsmicznych” na akwenie Morza Śródziemnego między Cyprem a Kretą (na południe od Antalyi).

Jest decyzja, która może doprowadzić do wojny między sojusznikami USA

Egipski parlament zatwierdził wysłanie sił zbrojnych za granicę w celu zwalczania „zbrodniczych milicji” i „obcych grup terrorystycznych” na...

zobacz więcej

Turcja ogłosiła między innymi zamknięcie akwenu na Morzu Egejskim około 100 km od Aten i ok 25 km od wybrzeży Eubei stanowiącej funkcjonalną całość z kontynentalną Grecją.

Według greckich mediów Ateny zaniepokoiła także aktywność kilkunastu okrętów tureckiej marynarki wojennej, a także przelot dwóch tureckich myśliwców F-16 nad jedną z greckich wysp, położoną 3 km od kontynentalnego wybrzeża Turcji, ale kilkaset kilometrów od Krety czy kontynentalnej Grecji.

Szef greckiego sztabu generalnego Konstantinos Floros powrócił – jak informują media – „pośpiesznie” do Aten z Cypru, gdzie brał udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę tureckiej inwazji.

Greckie media sugerują, że Ankara dąży do wywołania kryzysu w stosunkach z Atenami i wiążą te działania z niedawną decyzją egipskiego parlamentu, który zaaprobował udział wojsk egipskich w konflikcie w Libii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej