RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Astronauci NASA wyszli na spacer kosmiczny [WIDEO]

Dwóch astronautów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA wyszło we wtorek na spacer kosmiczny. Prowadzili oni prace przygotowujące planowane ulepszenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym instalacji śluzy powietrznej. Ma ona pozwolić na przeniesienie pewnych badań do i z próżni. Pierwotnie spacery miały na celu instalację zapasowych baterii w systemie zasilania słonecznego stacji. Prace te zakończono jednak przed planowanym terminem.

Progress 75 przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Rosyjski bezzałogowy transportowy statek kosmiczny Progress 75 zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station). Podróż...

zobacz więcej

Podczas wcześniejszych spacerów kosmicznych – 26 czerwca, 1 lipca i 16 lipca – zrealizowano już wszelkie potrzebne instalacje na stacji kosmicznej. Dowódca stacji kosmicznej Chris Cassidy oraz Robert Behnken udali się na czwarty spacer kosmiczny w ciągu niecałego miesiąca. Objął on jednak nowe zadania, niepowiązane z poprzednimi.

W celu odbycia bezpiecznego 6,5-godzinnego spaceru kosmicznego Cassidy i Behnken podpięli swoje kombinezony do zasilania bateryjnego. Był to 231. spacer w historii stacji, siódmy w tym roku i dziesiąty dla obu astronautów.

W ramach spacerów kosmicznych astronauci zaplanowali m.in. instalację zestawu narzędzi, odłączenie niepotrzebnego już uchwytu i osprzętowania, aby zrobić miejsce na przyszłe aktualizacje systemu zasilania.

Działania astronautów miały też na celu przygotowanie zewnętrznej klapy modułu Tranquility do zamocowania modułu śluzy powietrznej Bishop, który ma zostać wystrzelony jeszcze w tym roku na pokładzie statku towarowego SpaceX Dragon.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej