RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki ws. „praworządności”: Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony

Polska wynegocjowała rekordowe 160 mld euro na walkę z koronakryzysem (fot. KPRM)

Rada Europejska działa na zasadzie jednomyślności, więc Polska i Węgry będą musiały się wypowiedzieć ws. mechanizmu praworządności; jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony – powiedział premier Mateusz Morawiecki, po powrocie ze szczytu UE w Brukseli.

Opozycja grzmi o kłamstwach rządu ws. praworządności. Wyjaśniamy

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził po szczycie, że nie będzie połączenia między wymiarem politycznym, a gospodarczym. Z kolei politycy polskiej...

zobacz więcej

Premier zapytany o porozumienie ws. unijnego budżetu zapewnił, że Polska akceptuje odesłanie do zasad praworządności zaproponowanej w końcowej wersji konkluzji tego porozumienia. W jego ocenie w tych konkluzjach „nie ma uzależniania i bezpośrednio związku pomiędzy warunkowością (wypłaty środków unijnych) a praworządnością”.

Jak dodał, na forum unijnym Polska wskazała, że Polska nie dopuści „do takiego uzależniania, bo wiemy dokładnie, jak toczą się procedury wobec Polski”.

– W tym przypadku włożyliśmy tam zapis o konieczności odniesienia się do tego przez Radę Europejską. Rada Europejska działa na zasadzie jednomyślności, a więc i Polska i Węgry i cała Grupa Wyszehradzka, która nam sprzyja, będzie musiała się w tej kwestii wypowiedzieć. Jesteśmy wiec zabezpieczeni z każdej strony – powiedział Morawiecki.

Unijny szczyt ws. budżetu UE i funduszu odbudowy trwał od piątkowego poranka. We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej po szczycie UE, że w porozumieniu ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.

źródło:

Zobacz więcej