RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wziął ponad 1,3 mln zł”. Sławomir Nowak z zarzutami

Byłego ministra zatrzymało CBA (fot. Michal Fludra/NurPhoto)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która czerpała korzyści z korupcji. Polityka zatrzymało CBA, wraz z nim zatrzymano byłego dowódcę Gromu i przedsiębiorcę z Gdańska.

Przesłuchanie Sławomira Nowaka. Nowe informacje

We wtorek rano odbędzie się przesłuchanie Sławomira Nowaka, którego pod zarzutem korupcji i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zatrzymało...

zobacz więcej

Sławomir Nowak jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. – W jego efekcie uzyskał ponad 1 300 000 złotych – przekazała rzecznik Prokuratury Okręgowej Mirosława Chyr.

Dodała, że zarzuty dotyczą okresu od października 2016 roku do września 2019 roku, gdy były minister w polskim rządzie kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych – Ukrawtodor.

Prokurator Chyr powiedziała portalowi tvp.info, że czynności w prokuraturze nadal trwają, Nowak jest przesłuchiwany. Kiedy czynności z udziałem zatrzymanych zakończą się, wówczas prokuratura poinformuje, czy przyznali się do zarzutów.

– W związku z tą sprawą, oprócz Sławomira N., zostały zatrzymane jeszcze dwie osoby – Dariusz Z. i Jacek P. To efekt międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU – podała Chyr.

Poseł Lewicy o Sławomirze Nowaku: W Polsce nie ma świętych krów [WIDEO]

Po zatrzymaniu Sławomira N., byłego ministra w rządzie Donalda Tuska wielu polityków KO sugeruje, że sprawa ma charakter polityczny. – W Polsce...

zobacz więcej

Chyr poinformowała nas, że z materiału dowodowego wynika, iż Nowak jako szef ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor, „uzależniał decyzje o przyznawaniu prywatnym firmom zleceń w zakresie zamówień publicznych od udzielania mu korzyści majątkowych i osobistych”. Decyzje dotyczyły m.in. kontraktów na budowę i remonty dróg na Ukrainie oraz nadzoru nad realizacją już zawartych umów.

Według śledczych korzyści majątkowe od firm, które zdobywały zlecenia od Ukrawtodoru „w efekcie przestępstw korupcyjnych, były przekazywane w gotówce albo za pośrednictwem założonych na polecenie Sławomira N. spółek zarejestrowanych na Cyprze i w Polsce”. – Kontrahenci Ukrawtodoru dokonywali wpłat na rzecz kontrolowanych przez Sławomira N. spółek m.in. pod pozorem zapłaty za usługi consultingowe, które w rzeczywistości nie były wykonywane, a także pod pozorem zwiększenia kapitału zakładowego tych spółek. Wpłacane środki następnie były rozdysponowane przez Sławomira N. – dodaje Chyr.

Chyr dodaje, że Nowak uzyskał w wyniku tego przestępstwa ponad 1,3 mln zł. – Część kwoty posłużyła do zakupu przez podstawioną osobę samochodu marki Range Rover Velar za 310 000 złotych i obrazów za prawie 56 000 złotych – wskazała.

W proceder korupcji była zaangażowana grupa przestępcza – według prokuratury – „zorganizowana i kierowana” przez Sławomira Nowaka. Wśród nich znajdowali się podlegli mu pracownicy Ukrawtodoru oraz zatrzymani w Polsce Dariusz Z. i Jacek P. Były minister rozdzielał między nich zadania, polegające m.in. na ukrywaniu przestępczego pochodzenia pieniędzy.

Dariusz Z. i Jacek P. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz pomocnictwa w przyjmowaniu korzyści majątkowych. Sławomir N. jest dodatkowo podejrzany o podżeganie lekarza z Wojskowego Instytutu Wojskowego w Warszawie do wystawienia mu zaświadczeń lekarskich, którymi posłużył się, usprawiedliwiając nieobecność w pracy na Ukrainie.

źródło:
Zobacz więcej