RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski lek na COVID-19. Dziś pierwsza dostawa osocza

Naukowcy na całym świecie walczą z COVID-19 (fot. PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE)

We wtorek odbędzie się pierwsza dostawa osocza ozdrowieńców do produkcji Immunoglobuliny anty SARS-coV-2, polskiego leku na COVID-19.

Naukowcy: Warto zakażać SARS-CoV-2 ochotników testujących szczepionki

Coraz więcej naukowców opowiada się za kontrowersyjnymi badania klinicznymi, w których ochotnicy przyjmujący szczepionkę przeciwko COVID-19 byliby...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dostawa odbędzie się w południe przed siedzibą Biomed Lublin S.A. przy ul. Uniwersyteckiej 10 w Lublinie.

Niektórzy pacjenci, którzy przeszli chorobę i zostali wyleczeni, wytwarzają we krwi przeciwciała przeciwko wywołującym ją koronawirusom SARS-CoV-2. Na całym świecie prowadzone są próby polegające na pobraniu z krwi osocza ozdrowieńców wraz z tymi przeciwciałami – i podawaniu go pacjentom walczącym z chorobą. W niektórych próbach uzyskano zachęcające efekty terapii, wciąż nie ma jednak dowodów, w jakim stopniu ta terapia jest skuteczna.

Osocze ozdrowieńców podawano chorym już podczas wielu innych epidemii. Otrzymywali je zarażeni gorączką krwotoczną wywołaną przez wirusa ebolę, jak i chorzy na SASRS i MERS, choroby wywoływane przez innego typu koronawirusy.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia przedstawionych w poniedziałek wieczorem wynika, że liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 40 383. Zmarło 1627 osób.

źródło:
Zobacz więcej