RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraińskie służby podają szczegóły: Sławomir N. przyjmował łapówki

Sławomir N., były szef agencji Ukrawtodoru przyjmował korzyści majątkowe za zlecenia budowy dróg – poinformował szef Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy Artem Sytnyk.

Politycy PO bronią kolegę ujętego przez CBA. Ekspert zwraca uwagę na istotny szczegół

Zatrzymanie przez CBA we współpracy z ukraińskimi służbami byłego ministra PO Sławomira N. to „przykrywka” i „prześladowanie przeciwników...

zobacz więcej

Sytnyk wyjaśnił, że śledztwo rozpoczęło się w 2019 roku. Na razie na Ukrainie nikt nie został zatrzymany w związku ze śledztwem w sprawie Ukrawtodoru. Jednej osobie jest obecnie wręczane podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.

– Grupa osób stworzyła organizację przestępczą, która rozkradała pieniądze międzynarodowych organizacji przeznaczonych na remont dróg na Ukrainie – poinformował Sytnyk. Na terytorium Polski i Ukrainy prowadzonych jest ponad 50 przeszukań – dodał.

Zatrzymany w Polsce były p.o. szefa Ukrawtodoru Sławomir N. ma podwójne ukraińsko-polskie obywatelstwo – wskazywał. Jak dodał, „możliwe, że nie będzie konieczności jego ekstradycji”. – Nie widzimy zasadniczej różnicy, gdzie będzie się odbywał sąd – oświadczył Sytnyk.

Suma przetargów badanych w ramach śledztwa związanego z ukraińską państwową agencją drogową Ukrawtodor wynosi 270 milionów euro.

P.o. dyrektora Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej Ukrainy Maksym Hryszczuk powiedział, że N. wykorzystywał swoją pozycję dla nielegalnych korzyści majątkowych, proponował m.in. w zamian za określone wynagrodzenie przedłużanie umów.

Jedna ze spraw polegała na tym, że ukraińskie firmy budujące drogi nie wykonały zlecenia w czasie i p.o. szefa Ukrawtodoru proponował za określone wynagrodzenie przedłużanie umów, uniknięcie opłaty niektórych sankcji karnych – wyjaśnił Hryszczuk.

– Sposób był specyficzny, na terytorium Polski utworzono przedsiębiorstwo i poprzez nielegalną korzyść majątkową, która była przekazywana przez trzecie osoby prawne albo gotówką, powiększany był kapitał zakładowy przedsiębiorstwa – poinformował na briefingu Hryszczuk.

źródło:
Zobacz więcej