RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Były minister Sławomir N. zatrzymany przez CBA

Najnowsze

Popularne

Były minister rządu PO-PSL Sławomir N. został zatrzymany pod zarzutem korupcji przez agentów CBA. N. to były poseł Platformy Obywatelskiej, były minister transportu. Zatrzymany został także były dowódca jednostki wojskowej GROM Dariusz Z. oraz przedsiębiorca Jacek P.

120 agentów, ponad miliard straty. CBA rozbiło największy gang wyłudzający VAT

Ponad 120 agentów CBA rozbiło największą grupę wyłudzającą podatek VAT w obrocie elektroniką. Szkoda Skarbu Państwa osiągnęła kwotę 1,3 miliarda...

zobacz więcej

Jak informuje prokuratura, zatrzymanie N. to efekt międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

Zespół ten powstał z uwagi na transgraniczny charakter działalności zorganizowanej grupy przestępczej – zaznacza rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Oprócz Sławomira N. zostały zatrzymane jeszcze dwie osoby. Jak podaje CBA, zatrzymani to Dariusz Z., b. dowódca JW GROM i gdański biznesmen Jacek P.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Sławomir N. ma usłyszeć sześć zarzutów dotyczących okresu, gdy kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych – Ukrawtodor.

Minister z PiS o zatrzymaniu Sławomira N.: To straszne

To jest straszne, smutne i wstyd, że jeden z najważniejszych polskich polityków, kreowany na geniusza gospodarki, bliski współpracownik premiera...

zobacz więcej

Sławomir N. w wyborach w 2007 r. był liderem listy PO w okręgu gdańskim. Został wybrany posłem na Sejm VI kadencji, osiągając jednocześnie najwyższy wynik w swoim okręgu przed Jarosławem Wałęsą i Maciejem Płażyńskim. 16 listopada został sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego Donalda Tuska.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. po raz czwarty zdobył mandat poselski. Startując z pierwszego miejsca na liście PO w Gdańsku, otrzymał ponad 65 tys. głosów. Aby zostać posłem, N. musiał zrezygnować z funkcji ministra w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, którą pełnił od września 2010 roku (odpowiadał za kontakty z rządem i parlamentem).

W listopadzie 2013 roku Sławomir N. złożył dymisję z funkcji ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Stanowisko to piastował od początku drugiej kadencji rządu PO-PSL, czyli od listopada 2011 r.

Dymisja N. była związana z wnioskiem prokuratury o uchylenie mu immunitetu poselskiego w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego minister nie wpisał zegarka, wartego kilkanaście tysięcy złotych.

W październiku 2016 r. N. został szefem ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor. We wrześniu 2019 roku zwolnienie N. z tej funkcji zapowiedział ukraiński minister infrastruktury Władisław Kriklij. N. złożył dymisję z tego stanowiska we wrześniu ub.r.

Informację o tym, że zatrzymano Sławomira N. jako pierwsza podała redakcja Panoramy TVP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej