RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czaputowicz: To dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji

Szef MSZ nie sądzi, aby wraz ze zmianą kierownictwa dyplomacji miała pójść zmiana polityki zagranicznej (PAP/Rafał Guz)

– Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z premierem Mateuszem Morawieckim na kontynuowanie mojej misji do wyborów prezydenckich. Uważam, że to jest dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji - przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister spraw zagranicznych profesor Jacek Czaputowicz.

Jarosław Kaczyński: Rekonstrukcja rządu po wakacjach. Premier zostaje

– Zmiany personalne nastąpią. Premier zostaje, ale rząd będzie skonstruowany inaczej – powiedział w Polskim Radio Jarosław Kaczyński. Jak wyjaśnił,...

zobacz więcej

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany personalne, które mają nastąpić w rządzie po wakacjach. – Premier zostaje, ale rząd będzie skonstruowany inaczej – powiedział prezes PiS. Jednocześnie w niedzielę bez powodzenia kończy się unijny szczyt, poświęcony unijnej pomocy krajom dotkniętym przez pandemię a także budżetowi wspólnoty na kolejne lata. Uczestniczył w nim premier Mateusz Morawiecki.

W niedzielę dziennik „Rzeczpospolita” opublikował na swych stronach internetowych wywiad z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, który sugeruje chęć odejścia ze stanowiska. – Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z premierem Mateuszem Morawieckim na kontynuowanie mojej misji do wyborów prezydenckich. Cieszę się z ich wyniku, to jest przecież też w jakimś stopniu znak, że prowadzona przez nas polityka zagraniczna została dobrze oceniona – powiedział „Rzeczpospolitej” Czaputowicz.

Pytany, czy są naciski w obozie władzy, aby odszedł, szef MSZ zaprzecza. – Ale uważam, że to jest dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji – podkreślił.

Czaputowicz mówi, że „nie sądzi”, aby za zmianą personalną miała pójść zmiana polityki zagranicznej. – Jest akceptacja dla dotychczasowej linii, a po zwycięstwie Andrzeja Dudy otwiera się kilkuletni okres stabilności politycznej, który będzie sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej – oświadczył minister spraw zagranicznych.

źródło:
Zobacz więcej