RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sinice zakłócają wypoczynek w Trójmieście. Zamknięte kolejne kąpielisko

Ratownicy monitorują stan wody w kąpieliskach (fotr. PAP/Marcin Bielecki)
Ratownicy monitorują stan wody w kąpieliskach (fotr. PAP/Marcin Bielecki)

Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu w niedzielę w południe kąpieliska Sopot-Kamienny Potok-Koliba. Wcześniej tego dnia zamknięto cztery kąpieliska w Gdańsku. Powodem jest wykwit sinic.

Komary – temat do ugryzienia. Zoolog wyjaśnia, jakie środki mogą pomóc

Jaki środek na komary będzie najlepszy? – to pytanie zadaje sobie w ostatnich dniach coraz więcej osób. Warto zauważyć, że chmary komarów to nie...

zobacz więcej

W Trójmieście jest obecnie zamkniętych sześć kąpielisk. W niedzielę rano GIS informował, że poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, woda we wszystkich innych kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli.

Później GIS podał na swojej stronie internetowej, że nie wolno się kąpać na pięciu plażach: Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie (to kąpielisko jest zamknięte od soboty).

W niedzielę po godz. 12. pojawiła się informacja o zamknięciu kolejnego kąpieliska: Sopot-Kamienny Potok-Koliba. GIS poinformował, że na wymienionych kąpieliskach „woda jest nieprzydatna do kąpieli”.

Na pozostałych około 60 nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic i można się w niej bezpiecznie kąpać.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Niedźwiedź czy turyści – kto bardziej nieodpowiedzialny? „Chuligaństwo w Bieszczadach”

Zostawione w bagażniku jedzenie tak pięknie pachniało, że nie mógł oprzeć mu się głodny miś – informują Lasy Państwowe. Wpis ze zdjęciem...

zobacz więcej

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody, przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie GIS.

źródło:

Zobacz więcej