RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziemska woda pochodzi z kosmosu? Zaskakujące odkrycie

Według obecnych teorii, wodę, spoza tzw. linii śniegu, przyniosły na Ziemię zawierające lód komety i meteoryty z krzemianami (fot. pixabay.com/Free-Photos)

Naukowcy pokazali w laboratorium, że z organicznych związków obecnych w kosmosie może powstawać woda. Razem z nią tworzą się substancje typowe dla ropy naftowej.

Włoskie dzieci nowy rok szkolny rozpoczną w jednoosobowych ławkach

Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ich dostawa do placówek oświatowych ma...

zobacz więcej

Według obecnych teorii, wodę, spoza tzw. linii śniegu, przyniosły na Ziemię zawierające lód komety i meteoryty z krzemianami. Linia śniegu to odległość od gwiazdy (np. Słońca), po której przekroczeniu temperatura jest na tyle niska, że może powstać lód.

Ostatnie badania przynoszą jednak argumenty przeciwko tym założeniom. Piszą o tym naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido, autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „Scientific Reports”.

– Do tej pory, niewiele uwagi poświęcano materii organicznej, w porównaniu do lodu i krzemianów, mimo że poza linią śniegu jest jej dużo – mówi prof. Akira Kouchi, jeden z autorów publikacji.

W swoim badaniu, naukowcy wykazali, że podgrzanie międzygwiezdnej materii może prowadzić do powstania wody i składników ropy. Wskazuje to, że woda mogła powstać wewnątrz granicy wyznaczonej przez linię śniegu, bez udziału komet czy meteorytów.

Komary – temat do ugryzienia. Zoolog wyjaśnia, jakie środki mogą pomóc

Jaki środek na komary będzie najlepszy? – to pytanie zadaje sobie w ostatnich dniach coraz więcej osób. Warto zauważyć, że chmary komarów to nie...

zobacz więcej

Jak udało się to sprawdzić?

Badacze najpierw przygotowali odpowiednik organicznej materii, która występuje w przestrzeni, w molekularnych obłokach. W tym celu wykorzystali promieniowanie UV, wodę, tlenek węgla i amoniak. Podobna synteza zachodzi właśnie w kosmosie. Potem, stopniowo, pod wysokim ciśnieniem podgrzewali tak uzyskane substancje od 24 do 400 st. C.

W temperaturze 200 st. C. próbka rozdzieliła się na dwie frakcje. Przy 350, zaczęły się formować kropelki wody, które rosły w miarę podgrzewania, aż do 400 st. C. Oprócz wody, powstała mieszanina przypominająca znajdowaną pod ziemią ropę naftową.

– Nasze wyniki pokazują, że międzygwiezdna materia organiczna, która znajduje się wewnątrz granicy śniegu to potencjalne źródło wody na Ziemi. Co więcej, abiotyczne (bez udziału organizmów żywych – przyp. red.) powstawanie ropy, które udało nam się zaobserwować sugeruje istnienie większej liczby źródeł ropy naftowej na dawnej Ziemi, niż zakładano – podkreśla prof. Kouchi.

Więcej informacji mogą przynieść prowadzone już badania obiektów kosmicznych.

– Przyszłe analizy materii organicznej w próbkach pochodzących z asteroidy Ryugu, które japońska sonda Hayabusa2 przywiezie pod koniec tego roku, powinny pomóc nam w zrozumieniu powstania ziemskiej wody – dodaje badacz.

źródło:

Zobacz więcej