RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na nocnym niebie możemy obserwować dwa gazowe giganty Układu Słonecznego

Planety zaobserwujemy gołym okiem (fot. Alibey Aydin/Anadolu Agency via Getty Images)

Na nocnym niebie możemy obserwować dwa gazowe giganty Układu Słonecznego: Jowisza i Saturna. Obie planety w tym momencie znajdują się w opozycji. Oznacza to, że są dobrze oświetlone przez Słońce co, umożliwia ich dokładną obserwację.

Miniaturowe rozbłyski. Dotąd nie widzieliśmy Słońca z tak bliskiej odległości

Pierwsze zdjęcia Słońca uzyskane przez sondę kosmiczną Solar Orbiter zaprezentowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Dotychczas nie...

zobacz więcej

Planety zaobserwujemy gołym okiem, by jednak dostrzec na przykład słynne pierścienie Saturna, będziemy potrzebować prostego sprzętu. – Księżyce Jowisza dostrzeżemy już za pomocą lornetki. Jowisz jest jaśniejszy niż jakakolwiek gwiazda więc bez trudu go wypatrzymy – mówi astronom, doktor Piotr Witek.

Jowisz i Saturn są dobrze widoczne przez całą noc. Doktor Piotr Witek dodaje, że planety można łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż w przeciwieństwie do nich planety nie migoczą. – Planety będą przemieszczały się z południowego wschodu o zachodzie słońca, na południowy zachód o wschodzie słońca – mówi astronom.

Przez najbliższe dni nad północnym horyzontem dostrzeżemy w nocy gołym okiem również kometę NEOWISE. W tym momencie Ziemia wchodzi w strefę Perseidów, co oznacza coraz więcej meteorów, których widowiskowe spalanie w atmosferze można obserwować na nocnym niebie. Apogeum tak zwanych „spadających gwiazd” będziemy mogli obserwować 12 sierpnia.

źródło:
Zobacz więcej