RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy opracowali 20-minutowy test krwi na koronawirusa

Opracowany przez naukowców test może określić, czy ktoś jest obecnie zakażony SARS-CoV-2 i czy był zakażony w przeszłości (fot. PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE, zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z Australii opracowali test, który może określić nową infekcję koronawirusem w ok. 20 minut przy użyciu próbek krwi. W ich opinii to przełom; na łamach fachowego pisma „ACS Sensors” opublikowali o tym artykuł.

Coraz lepsze rokowania dla pacjentów z ciężką postacią COVID-19

Chorzy leczeni z powodu infekcji koronawirusem na intensywnej terapii umierają prawie o około 30 proc. rzadziej niż na początku pandemii. To wynik...

zobacz więcej

„Krótkoterminowe zastosowania obejmują szybką identyfikację przypadków i śledzenie kontaktów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, podczas gdy badania przesiewowe populacji w celu określenia zakresu infekcji wirusowej w różnych społecznościach są potrzebą długoterminową” – napisali naukowcy w „ACS Sensors”.

Zespołem badawczym kierował Wydział Inżynierii Chemicznej BioPRIA i Uniwersytetu Monasha, w tym naukowcy z ARC Center of Excellence in Convergent BioNano Science and Technology (CBNS).

Ich test, wykorzystujący 25 mikrolitrów osocza z próbek krwi, szuka aglutynacji, czyli zlepiania się czerwonych ciałek krwi, które wywołuje koronawirus – podaje Agencja Reutera.

Badacze wskazali, że podczas gdy obecny test wymazu służy do identyfikacji osób zakażonych koronawirusem, test aglutynacji – lub analiza w celu wykrycia obecności i ilości substancji we krwi – może również określić, czy ktoś został niedawno zakażony po ustąpieniu infekcji.

Przeciwzakrzepowy środek może neutralizować SARS-CoV-2

Przeciwzakrzepowy środek – heparyna, niezwykle silnie wiąże się z białkiem na powierzchni SARS-CoV-2, niezbędnym do zakażania komórek. W ten sposób...

zobacz więcej

Według naukowców co godzinę można badać setki próbek. Badacze liczą też, że można je również wykorzystać do wykrywania przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na szczepienie, aby wspomóc badania kliniczne.

Od wybuchu pandemii COVID-19 na świecie stwierdzono 13,8 mln przypadków zakażeń koronawirusem; zmarło ponad 589 tys. osób – podaje w swoim najnowszym zestawieniu Uniwersytet Johna Hopkinsa w USA.

źródło:

Zobacz więcej