RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy: Warto zakażać SARS-CoV-2 ochotników testujących szczepionki

List otwarty w tej sprawie podpisało m.in. 15 noblistów (fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY, zdjęcie ilustracyjne)

Coraz więcej naukowców opowiada się za kontrowersyjnymi badania klinicznymi, w których ochotnicy przyjmujący szczepionkę przeciwko COVID-19 byliby celowo zarażani wirusem SARS-CoV-2. List otwarty w tej sprawie do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA podpisało m.in. 15 noblistów.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 17.07 – zakażenie w przedszkolu

W ciągu ostatnich godzin na Mazowszu potwierdzono 37 przypadków zakażeń koronawirusem – podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

BBC News informuje, że w ocenie autorów listu jedynie celowe zakażenie ochotników uczestniczących w testach klinicznych może wykazać, że szczepionki opracowane przeciwko koronawirusowi są faktycznie skuteczne.

Ich zdaniem wymagałoby to zdrowych, młodych ochotników, którym by celowo podano koronawirusa, po otrzymaniu przez nich szczepionki. Przekonują przy tym, że wynikające z tego zagrożenie zdrowia dla uczestników badań klinicznych byłoby niewielkie, a korzyści społeczne – ogromne.

Na razie skuteczność tych preparatów oceniana jest na podstawie tego, jaką wywołują odpowiedź immunologiczną, jaki jest poziom przeciwciał.

List przekazany do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA podpisał m.in. prof. Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie prowadzone są zaawansowane badania nad jedną ze szczepionek przeciwko COVID-19.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia prof. Francis Collins powiedział, że wciąż w tej sprawie prowadzone są dyskusje i nic jeszcze nie zostało postanowione.

źródło:

Zobacz więcej