Respondek wygrał Festiwal Piosenki Rosyjskiej

Krzysztof Respondek zostawił wszystkich uczestników Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w tyle (fot. TVP)

Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar - główną nagrodę IV Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Zwycięzca otrzymał 50 tys. zł. Srebrny Samowar odebrał Jacek Stachursky, a brązowy Sylwia Grzeszczak.

Respondek zaśpiewał piosenkę pt. „Berega Rossii”. Nagrodę – czyli Złoty Samowar – wręczyli mu osobiście dyrektor festiwalu Tomasz Nesterowicz i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Jacek Stachursky został nagrodzony Srebrnym Samowarem i 30 tys. Zł. Jury doceniło jego wykonanie znanej także w naszym kraju piosenki „Belye rozy”. Nagrodę wręczyła mu zeszłoroczna laureatka Agnieszka Włodarczyk.

Brązowy Samowar i 15 tys. zł zdobyła Sylwia Grzeszczak, która zaśpiewała piosenkę „Za toboj”.

Respondek nie krył wzruszenia, ponieważ festiwal zbiegł się z jego 42. urodzinami. Dodał, że piosenkę wybrała dla niego żona, a pieniądze chce przeznaczyć na nagranie płyty.

W konkursie rywalizowali znani polscy artyści: Katarzyna Zielińska z zespołem Chłopacy, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Respondek, Natalia Lesz, Stachursky, Papa D., Sylwia Grzeszczak, Plateau, Poparzeni Kawą Trzy oraz Urszula Dudziak wraz z zespołem z programu „Bitwa na głosy”. Głosowanie odbywało się za pośrednictwem SMS-ów.

Każdy z pretendentów do nagród wykonał jeden utwór z repertuaru znanych rosyjskich artystów. Publiczność usłyszała m.in. utwory takich gwiazd jak Ałła Pugaczowa, Tatu czy Bułat Okudżawa.

Polscy wykonawcy zaprezentowali piosenki z ostatniego 20-lecia. Wszyscy zaśpiewali po rosyjsku. Scenografia festiwalu robiła wrażenie, a widownia była wypełniona po brzegi. Biletów zabrakło już na kilka dni przed imprezą.

Scena została efektownie oświetlona, a na telebimach wirowały różnego rodzaju motywy graficzne. Głównymi prowadzącymi festiwali była Rosjanka Alina Artz i znany polski prezenter Tomasz Kammel. Wspierał ich Rosjanin Aleksiej Czumakov. Alina Artz zaprezentowała także swoje możliwości wokalne, wykonując jedną z piosenek Ewy Demarczyk.

Zagraniczne gwiazdy w Zielonej Górze

Prezentacje konkursowe były przeplatane występami zaproszonych gwiazd. W Zielonej Górze zaśpiewali m.in. Arash z Iranu, Hiszpan Julio Iglesias junior i Amerykanin Michael Bolton, który jedną z piosenek wykonał w duecie z prezenterem Aleksiejem Czumakovem.

Swoje „pięć minut” miały też gwiazdy rosyjskiej sceny m.in. grupa Korni i piosenkarka o pseudonimie Slava, która urzekła publiczność oryginalnym głosem. Festiwal Piosenki Rosyjskiej po raz pierwszy odbył się w 2008 roku i nawiązuje do swojego poprzednika – odbywającego się do 1965 roku do końca lat 80 ub. wieku Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który stał się przepustką do kariery dla wielu znanych polskich artystów, m.in. dla Urszuli, Małgorzaty Ostrowskiej, Michała Bajora, Mieczysława Szcześniaka i Izabeli Trojanowskiej.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej była Telewizja Polska oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury. Miasto Zielona Góra przeznaczyło na ten cel 1,2 mln zł. Imprezę finansowo wsparły także Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oficjalna strona festiwalu

fot.
Festiwal uświetnił Julio Iglesias Jr. – brat Enrique (fot. PAP/ITAR-TASS)

źródło:
Zobacz więcej