Raport

Epidemia koronawirusa

Prawo i psychologia najbardziej pożądane

Choć słabe wyniki matur obniżyły na niektórych kierunkach progi punktowe przyjęć, to jednak na najbardziej oblegane studia mają szansę dostać się tylko najlepsi (fot. sxc.hu/a51media)

Prawo, psychologia, anglistyka i budownictwo to najbardziej oblegane w tym roku kierunki studiów – pisze „Rzeczpospolita”.

Maturzyści najbardziej chcą się dostać na prawo. To od lat najbardziej oblegany kierunek na polskich uniwersytetach, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę zgłoszonych kandydatów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim o 500 miejsc na wydziale prawa walczyło w tym roku ponad 2,6 tys. kandydatów. Jeszcze więcej chętnych zgłosiło się do zdobycia 400 indeksów prawa na Uniwersytecie Warszawskim – 3,7 tys. kandydatów.

Czołówka najpopularniejszych na uczelniach kierunków niemal się nie zmienia. – Trendy wciąż się utrzymują – potwierdza Julia Poświatowska, rzeczniczka Uniwersytetu Szczecińskiego. – Największą popularnością wciąż cieszą się psychologia, prawo i filologia angielska – dodaje.

O indeks na tych kierunkach na US walczy po kilka osób, podczas gdy np. na oceanografii czy studiach śródziemnomorskich jest więcej miejsc niż chętnych.

Na Uniwersytecie Warszawskim o 150 indeksów na psychologię ubiega się około 2300 osób. A o 60 indeksów na filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim walczy 1200 kandydatów.

Wśród najbardziej popularnych kierunków uczelnie wymieniają jeszcze m.in. dziennikarstwo i komunikację społeczną i zarządzanie. Na uczelniach technicznych z kolei najbardziej oblegane kierunki to budownictwo, gospodarka przestrzenna oraz geodezja i kartografia.

W dodatku matematyka na maturze sprawiła, że kierunki techniczne i ścisłe podskoczyły na listach popularności – zauważa Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW.

źródło:
Zobacz więcej