RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zbrodnia katyńska była ludobójstwem”. Polonia apeluje do polskich mediów [WIDEO]

Potrzebujemy pomocy, by przekonać senatorów USA, że zbrodnia katyńska była ludobójstwem – mówi na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu Edmund Lewandowski, członek zarządu Koalicji Polonii Amerykańskiej. Apeluje do polskich mediów o pomoc w rozpowszechnieniu akcji.

80 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

80 lat temu, 3 kwietnia 1940 r., władze sowieckie przystąpiły do systematycznej eksterminacji polskich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i...

zobacz więcej

Apel Lewandowski opublikował na Twitterze.

– Szanowni Państwo, mam nadzieję, że mój głos słychać z drugiej strony globu. Zwracam się z ogromnym apelem do wszystkich mediów w Polsce. Proszę w imieniu Koalicji Polonii Amerykańskej, abyście Państwo propagowali akcję dotarcia do senatorów (Kongresu USA – red.) w sprawie rezolucji 566 w sprawie zbrodni katyńskiej – mówi na opublikowanym nagraniu

– Bardzo zapraszam wszystkie media, bez względu na orientację, to jest bardzo ważna sprawa. Tak jak żołnierze Hallera byli w większości z Ameryki, tak teraz Polacy w Ameryce potrzebują pomocy, aby przekonać senatorów, że zbrodnia katyńska była ludobójstwem – dodaje.

W tekście rezolucji, która trafiła do Senatu Stanów Zjednoczonych, znajdują się m.in. zapisy o oddaniu czci życiu i spuściźnie ok. 22 tysięcy polskich żołnierzy i cywilów zamordowanych przez NKWD, potępieniu przeszłych i obecnych prób ukrycia prawdy ws. zbrodni katyńskiej, potępieniu wysiłków Rosji, mających na celu rozpowszechnianie dezinformacji o historii II wojny światowej, jak również zachęcie do edukacji nt. faktów odnośnie zbrodni katyńskiej.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Masowe egzekucje Sowieci rozpoczęli 3 kwietnia.

Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

Więcej informacji znajduje się pod linkiem.

źródło:
Zobacz więcej