RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowa nazwa PO? Są propozycje: Osiem gwiazdek, Silni Razem, Kolorowanka

Borys Budka nie wyklucza, że Platforma Obywatelska zmieni nazwę (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Przewodniczący PO Borys Budka nie wyklucza, że jego partia zmieni nazwę i logo. – To, czy będą nazywać się Platforma Obywatelska, czy Obywatelska Platforma, czy Silni Razem nie ma żadnego znaczenia. To środowisko wymyśliło symbol „ośmiu gwiazdek”. Niech sobie te „osiem gwiazdek” przyczepią na swojej chorągwi partyjnej i niech z tym paradują po miastach i na wsiach. Jak powiedzą, że są „ośmiogwiazdkowcami”, to podejrzewam, że rolnicy powiedzą, co o nich sądzą – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Rebranding Platformy Obywatelskiej? Budka zapowiedział zmiany

Przed nami znalezienie formuły rozszerzenia Koalicji Obywatelskiej – zapowiedział przewodniczący PO Borys Budka. Zarząd ugrupowania w środę spotkał...

zobacz więcej

„Osiem gwiazdek” to ocenzurowana wersja „J***ć PiS”. W ten sposób przed drugą turą wyborów prezydenckich na portalach społecznościowych przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości wyrażali swoją dezaprobatę dla prezydenta Andrzeja Dudy i rządu. „Silni razem” to z kolei internetowa grupa przeciwników Zjednoczonej Prawicy, znana m.in. z hejtu.

– Cokolwiek nie zrobią z nazwą, logiem, to będą te same twarze, znane i przegrane, jak Tusk, Schetyna, Trzaskowski, Budka, Pomaska, Nitras i inni. Nową nazwą mogą co najwyżej szpachlować swoją rzeczywistość polityczną, ale myślę, że to nic nie da. Jeżeli już, to potrzebna jest nowa formacja. O tym myśli obóz Szymona Hołowni. Pytanie, na ile w nim indywidualnej determinacji, żeby wejść w ten obszar Platformy i to po prostu rozbić. To jedyna alternatywa, według mnie, po tej stronie sceny politycznej – argumentował poseł Mosiński.

– Możliwe są znacznie głębsze zmiany w Platformie Obywatelskiej. Przewodniczący Budka nie wykluczył zmiany logo i nazwy partii – poinformowało RMF FM. Budka zastrzegł jednak, że ważniejszy jest program, którego przedstawienie zapowiedział po wakacjach. – Ważniejsza jest formuła działania, ważniejsze są sprawne struktury, aniżeli zajmowanie się nazwą czy partyjnym logo – to jest kwestia wtórna – stwierdził szef największej partii opozycyjnej.

Budka żąda unieważnienia wyborów. Sztab Trzaskowskiego bez wiary w sukces

Złożenie do Sądu Najwyższego wniosku o unieważnienie wyniku wyborów prezydenckich zapowiedział lider PO Borys Budka. – Żądamy stwierdzenia...

zobacz więcej

– Platforma Obywatelska w działaniach rebrandingowych jest bardzo konsekwentna. Ostatni raz startowała w wyborach pod swoim szyldem partyjnym w 2015 roku. Potem w wyborach samorządowych, europejskich, parlamentarnych czy teraz PO była gdzieś w defensywie schowana i startowała jako Koalicja Obywatelska czy Koalicja Europejska. PO bardzo wstydzi się tego swojego loga i nazwy. Wie, że ten szyld odstrasza wielu wyborców i chce to zmienić. Najlepszym logiem z racji tego, że nie szanują demokracji, praworządności, standardów świata Zachodu byłaby tęcza środowisk LGBT z trupią czaszką piratów. Piraci nie szanują żadnych umów, a demokracja jest swoistą umową społeczną. Umawiamy się, że jeśli ktoś ma więcej głosów, to wygrywa wybory. Piraci nie szanują tego, więc taka trupia czaszka piracka nie na czarnym tle, tylko na tęczowym byłaby najlepsza. Na slogan lub nazwę proponowałbym „Ruch na rzecz nas, działaczy tej partii” albo „By było, jak było” – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

Jakie zmiany czekają Koalicję Obywatelską jesienią i czy rzeczywiście dojdzie do zmiany nazwy? – Każdy, kto z bliska obserwuje politykę co najmniej od półtora roku wie dobrze, że między wyborami europejskimi a krajowymi zmieniła się formuła z Koalicji Europejskiej na Koalicję Obywatelską. Wszystko wskazuje na to i taki jest system wyborczy w wyborach do Sejmu, że duży może więcej. W związku z tym zawsze jedna silna lista zyskuje w stosunku do kilku list, które sumarycznie mają te same wyniki, a może nawet lepsze. Nie przekłada się to jednak na większą ilość mandatów w Sejmie. Każdy, kto zna tę arytmetykę, wie dobrze, że lepiej wygrywać jednym, dużym ugrupowaniem niż kilkoma mniejszymi – odpowiedział poseł KO Paweł Poncyljusz.

Czy dojdzie zatem do fuzji partii tworzących Koalicję Obywatelską, czyli Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych, Inicjatywy Polskiej? – Myślę, że to jeszcze za wcześnie, żeby na ten temat mówić. Rafał Trzaskowski uzyskał ponad 10 mln głosów w kraju. To oznacza, że gdyby to przełożyć na głosy oddane w wyborach do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby szans samodzielnie rządzić w Polsce – stwierdził Poncyljusz.

Kłótnie jak w piaskownicy? „Brakuje tylko Budki rzucającego grabkami w Czarzastego”

Po przegranej opozycji w wyborach prezydenckich liderzy PO i SLD wymieniają się oskarżeniami. Borys Budka zarzucił m.in. Włodzimierzowi...

zobacz więcej

– Nie wiem, czy to pomoże. To pewnie jakaś wewnętrzna dyskusja w PO, próbują szukać jakiegoś rozwiązania. My też jako Lewica robimy jesienią kongres programowy, a później zjednoczeniowy. Widocznie PO też chce konsolidować środowisk, które są wokół niej, a nie są formalnie w partii. Może to ma być jakaś recepta – powiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

– Wczoraj przeczytałem ciekawy artykuł. Jeden z działaczy z PO mówił w nim, że aby walczyć z PiS-em we wschodniej Polsce, trzeba zbudować konserwatywną nogę w Platformie. Zarówno poseł Biernacki, Tomczak, jak i ja byliśmy elementem takiej konserwatywnej nogi w Platformie. Nie trzeba było doprowadzać do sytuacji, w której w 2018 roku tą Platformę opuściliśmy. Gdyby tak się nie stało, to ta konserwatywna noga istniałaby do dziś. Ostrzegałem wtedy przed tym i jak widać miałem rację – przekonywał senator PSL Jan Filip Libicki.

– Myślę, że w nowym logo mogłaby być budka. Kojarzyłoby się z liderem, a przecież były partie z nazwami liderów. Innowacyjne logo byłoby też z wizerunkiem liska chytruska. Liderzy PO gonią w piętkę i nie wiedzą, za co się złapać. To nie jest poważna polityka, w której zmienia się opakowanie, bez analizy treści. Powinni się zastanowić dlaczego przegrali siódmy raz. Czy dlatego, że było złe logo albo nazwa partii? Przecież takie autosugestie ich kompromitują. Jak to może wpływać, że zamiast Platformy Obywatelskiej będzie Płaszczyzna Obywatelska albo Południk Obywatelski? Zamiast Koalicji Obywatelskiej będzie Kolorowanka Obywatelska w kolorach tęczy na przykład – ironizował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej