RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojska USA ćwiczą szybki przerzut do Polski

Trwa przerzut amerykańskiego sprzętu i żołnierzy na poligon w Drawsku Pomorskim. To część szerszej operacji, której celem jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej armii do relokacji oddziałów w tej części Europy. Polskie i amerykańskie wojsko będzie też przeprowadzać wspólne manewry.

Defender-Europe 20. Wojskowe manewry w Drawsku Pomorskim

6 tys. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i 2 tys. żołnierzy polskich bierze udział w rozpoczętych w Drawsku Pomorskim manewrach pod nazwą...

zobacz więcej

Ćwiczenia Emergency Deployment Readiness, pierwotnie planowanego jako jedno z ćwiczeń połączonych z Defender-Europe 20, rozpoczęły się we wtorek. W ich ramach ok. 500 żołnierzy amerykańskich wojsk pancernych, przerzucanych obecnie do Europy, będzie ćwiczyć na poligonie w Drawsku Pomorskim.

– Głównym celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie, czy potrafimy szybko reagować. Chodzi o dynamiczne przemieszczanie sił. To, co robimy, to sprawdzenie naszych możliwości, czy jesteśmy w stanie przerzucić cały batralion ze Stanów Zjednoczonych do Polski i zrobić to bardzo szybko – powiedział mjr Robert Pough z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej USA.

– Jesteśmy tu, aby wspierać naszych sojuszników w każdym obszarze, kiedy otrzymamy wezwanie do pomocy. Chcemy mieć pewność, że będziemy w stanie szybko zareagować, wysyłając swoich żołnierzy i odpowiadając w ten sposób na wezwanie do pomocy – dodał amerykański wojskowy.

– To bardzo ważne doświadczenia, korzystne przede wszystkim dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej