RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W piątek wiec Trzaskowskiego w Gdyni. „Prezydent na uchodźstwie”

Choć Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie, to zaprasza na wiec w Gdyni (fot. Omar Marques/Getty Images)

Szef PO Borys Budka żąda od Sądu Najwyższego unieważnienia wyborów prezydenckich, a Rafał Trzaskowski zaprasza na wiec w Gdyni w piątkowy wieczór. – Gabinet cieni, rządy na uchodźstwie, jakiś prezydent na uchodźstwie. Słabe i momentami bardzo żałosne zachowanie. Te osoby, które to czynią, ciągle mają na ustawach słowa: demokracja, praworządność, wolne sądy. Jak przychodzi co do czego, to reprezentują standardy azjatyckie – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Budka żąda unieważnienia wyborów. Sztab Trzaskowskiego bez wiary w sukces

Złożenie do Sądu Najwyższego wniosku o unieważnienie wyniku wyborów prezydenckich zapowiedział lider PO Borys Budka. – Żądamy stwierdzenia...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Dlaczego Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak przekonywali, że wybory trzeba uznać? To jakaś rywalizacja na radykalizm między frakcjami Platformy Obywatelskiej? – Ci starsi stażem działacze partyjni PO rozumieją prawidła demokracji. Nie raz poznali bowiem smak zwycięstwa i gorycz porażki. Frakcja „młodych wilczków” w PO tego kompletnie nie rozumie. Uważa, że jeśli termometr wskazuje, że mamy gorączkę, to trzeba go potłuc. Jeśli wynik wyborczy wskazuje, że wybory przegraliśmy, to trzeba je unieważnić. To bardzo prymitywne – ocenił poseł Rzymkowski.

– Plan na piątek? Gdynia! Bądźcie ze mną, także online – transmisja na żywo, jak zawsze, na moim Facebooku. Do zobaczenia! – zaprosił na Twitterze były kandydat na prezydenta i zarazem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Grafikę zapraszającą na spotkanie udostępniło wielu posłów Koalicji Obywatelskiej. – Nic się nie kończy. Dopiero się zaczyna. Do zobaczenia w Gdyni – napisał Sławomir Nitras. – Żądamy stwierdzenia nieważności tych wyborów z uwagi na szereg czynników – mówił z kolei w TVN24 przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

– W Gdyni odbywa się festiwal filmów fabularnych. Być może Trzaskowski chce zmienić fach. Budka to prawnik, który coś żąda od Sądu Najwyższego, a przecież sami mówili, że to najwyższa władza. Kolejne ośmieszanie się. Oni teraz na naszych oczach sami się zaorali. Tworzą jakieś władze wirtualne z wirtualnym prezydentem. Jako doktor prawa Borys Budka kompromituje się. Jak można żądać od Sądu Najwyższego decyzji? Jak można wywierać nacisk na niezależny sąd? Przecież PO od lat krzyczy, że PiS wywiera naciski na sędziów i sądy. A co teraz PO robi? Przecież używa mediów i funkcji politycznych do wywierania presji polityczno-medialnej na Sąd Najwyższy, aby wydał wyrok korzystny dla opozycji, która nie umiała wygrać wyborów – stwierdził eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Dlaczego Rafał Trzaskowski zaprasza na wiec do Gdyni? – Potencjał i ponad 10 mln głosów, które zostały oddane na Rafała Trzaskowskiego w czasie kampanii wyborczej będą zagospodarowane na takim poziomie, na jaki pozwolą warunki. Gdynia to miasto, w którym nie był w czasie kampanii, a z drugiej strony dość duże i które w wynikach wyborów pokazało poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. To jest powód, dla którego je odwiedza – odpowiedział poseł KO Paweł Poncyljusz.

Trzaskowski zbyt zapracowany, by spotkać się z prezydentem. Na co ma czas?

Zbyt wiele pracy, by znaleźć czas na spotkanie z prezydentem Polski – w ten sposób Rafał Trzaskowski tłumaczy swoją nieobecność w Pałacu...

zobacz więcej

Czy nie jest to próba powołania „prezydenta na uchodźstwie”, jak mówią politycy PiS-u? – Nie mam żadnej rady na to, co rodzi się w chorych głowach niektórych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Chyba tylko taką, żeby pójść do lekarza. Mogą sobie wymyślać różne najbardziej absurdalne teorie – odparł Poncyljusz.

– Przypuszczam, że spotkanie w Gdyni jest w celu zagospodarowania emocji wyborców opozycyjnych wobec PiS. Dla nich Rafał Trzaskowski jest dzisiaj liderem największej partii opozycyjnej, nie Borys Budka. Ja się temu nie dziwię. Gdybym był w sytuacji Rafała Trzaskowskiego robiłbym podobnie. Nie dostrzegam, żeby były jakieś podstawy do unieważnienia tych wyborów. Jeśli taka wypowiedź ze strony Borysa Budki padła, to się jej trochę dziwię – komentował senator PSL Jan Filip Libicki.

– Żądanie od Sądu Najwyższego unieważnienia czegokolwiek można porównać do zachowania polityka, któremu nie podoba się jakikolwiek wyrok sądu. Wychodzi i mówi: „Żądam od sądu zmiany wyroku”. Sądy są od tego, żeby wydawać wyroki. Nie bawmy się w polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą mieć na wszystko wpływ. Bądźmy rozsądni, normalni, ponad 400 tys. głosów różnicy. Ja też żałuję, że Andrzej Duda jest dalej prezydentem, ale trzeba się z tym pogodzić i iść dalej. Nie ma żadnego prezydenta na uchodźstwie, jest Rafał Trzaskowski, były kandydat na prezydenta, który osiągnął dobry wynik – powiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

– Prezydent Warszawy zaniedbuje swoje obowiązki jeżdżąc po Polsce. Ten wiec w Gdyni nie wiem, czemu ma służyć. Prawdopodobnie podtrzymaniu dobrego nastroju po przegranych wyborach lub też rozpoczęciu budowy alternatywy wobec Pałacu Prezydenckiego. To bardzo niebezpieczne z punktu widzenia demokracji, bo zakrywa na anarchizowanie przestrzeni publicznej. Mam wrażenie, że Rafał Trzaskowski chce być na pół etatu prezydentem na uchodźstwie, a pół etatu prezydentem Warszawy. To mało poważne i bardzo niebezpieczne – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej