RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć Floyda była „bezprawna”. Pełnomocnik rodziny zmarłego złożył pozew do sądu

Pełnomocnik rodziny George'a Floyda – Ben Crump powiedział, że śmierć Floyda była „bezprawna” (fot. Stephanie Keith/Getty Images)

Pełnomocnik rodziny George'a Floyda, Afroamerykanina zmarłego pod koniec maja w wyniku brutalnej interwencji policji w Minneapolis, pozwał do sądu miasto Minneapolis i czterech policjantów. Krewni Floyda domagają się odszkodowania finansowego.

Mieszkańcy Minnesoty upamiętnili George’a Floyda [WIDEO]

Amerykanie upamiętnili George’a Floyda, który zmarł po brutalnej interwencji policjantów w Minneapolis. Mieszkańcy stanu Minnesota składali kwiaty...

zobacz więcej

Pozew został złożony w sądzie okręgowym w Minneapolis przez Bena Crumpa, prawnika ds. praw obywatelskich, który reprezentował inne już rodziny ofiar głośnych zabójstwach czarnoskórych przez policję. Crump powiedział dziennikarzom, że śmierć Floyda była „bezprawna”, a przedmiotem procesu będą „prawa obywatelskie”.

Derek Chauvin, policjant, który klęczał na szyi Floyda, przez co spowodował jego śmierć, został aresztowany cztery dni po wydarzeniu. Został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia. Nie przyznał się jednak do winy. Trzej inni funkcjonariusze, którzy byli na miejscu, J. Alexander Kueng, Thomas Lane i Tou Thao, zostali w tej sprawie oskarżeni o pomoc i podżeganie.

Śmierć Floyda wywołała wielotygodniowe protesty w całych USA. Dewastowane i obalane były pomniki europejskich zdobywców, postaci z czasów kolonialnych i postaci posądzanych o rasizm.

źródło:
Zobacz więcej