RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Mińsku zatrzymywano osoby stojące w kolejce do Centralnej Komisji Wyborczej

O godz. 19 zamknięto okoliczne ulice i siły specjalne milicji zaczęły zatrzymywać ludzi (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

W środę wieczorem milicja rozpoczęła w centrum Mińska zatrzymania osób, które stały w kolejce do Centralnej Komisji Wyborczej, by zaskarżyć decyzję o niezarejestrowaniu opozycyjnych kandydatów.

Białorusini protestują przed wyborami. Zatrzymano ponad sto osób

Co najmniej 100 osób zatrzymano we wtorek w Mińsku podczas spontanicznych akcji protestu po niezarejestrowaniu w wyborach kandydatów opozycyjnych....

zobacz więcej

W związku z zamknięciem CKW o godz. 19 milicja apelowała do zgromadzonych, by się rozejść. Tuż przed zamknięciem urzędu kolejka rozciągnęła się na kilka kilometrów. O godz. 19 zamknięto okoliczne ulice i siły specjalne milicji zaczęły zatrzymywać ludzi.

Jak poinformowali aktywiści centrum praw człowieka Wiasna, część osób z kolejki udała się do pobliskiego centralnego urzędu pocztowego, by wysłać skargi (środa była jedynym dniem, w którym skargi można było składać osobiście). Urząd zamknięto, rzekomo z powodu informacji o podłożonej bombie.

Według Wiasny w Mińsku zatrzymano co najmniej osiem osób, w tym dwójkę dziennikarzy, których później wypuszczono. Kolejka przed CKW stała w środę przez cały dzień, jednak wieczorem - według reporterki niezależnej Naszej Niwy - było w niej już blisko 2 tys. osób.

Wiasna poinformowała także w środę o zatrzymaniu 15 osób w Borysowie. Dzień wcześniej CKW odmówiła zarejestrowania w wyborach opozycyjnych kandydatów Wiktora Babaryki i Walera Capkały. Wobec Babaryki toczy się postępowanie karne o oszustwa finansowe.

Wieczorem we wtorek doszło do zatrzymań uczestników spontanicznego protestu. Tylko w Mińsku zatrzymano co najmniej 275 osób (dane Wiasny), wiele z nich - brutalnie. Zatrzymywano również uczestników akcji w innych miejscowościach.

Milicja poinformowała w środę o wszczęciu śledztwa z artykułu mówiącego o organizacji działań zbiorowych burzących porządek publiczny.

Wybory prezydenckie odbędą się 9 sierpnia. Do udziału w nich zostali we wtorek zarejestrowani: urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka oraz jeszcze cztery osoby - Swiatłana Cichanouska, Siarhiej Czeraczań, Hanna Kanapacka i Andrej Dzmitryjeu.

źródło:
Zobacz więcej