RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dramatyczna walka z ogniem w praskim muzeum. O krok od ogromnych strat [WIDEO]

Pożar w Muzeum Kampa w Pradze. W środę zapaliła się instalacja elektryczna w pomieszczeniu technicznym. Na miejsce przyjechały cztery brygady straży pożarnej. Funkcjonariusze usunęli z budynku butle gazowe. Jeden mężczyzna potrzebował interwencji ratowników medycznych. Według strażaków płomienie są już ugaszone, ale dym dostał się do sali wystawowej. Eksperci zdecydowali jednak, że wyniesienie dzieł sztuki nie jest konieczne.

Epidemia koronawirusa atakuje sztukę. Obraz van Gogha zniknął z zamkniętego muzeum

Obraz Vincenta van Gogha „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren – poinformował w...

zobacz więcej

– Opanowaliśmy pożar dość szybko, pomieszczenie techniczne – zaraz obok części wystawowej muzeum – jest dobrze odseparowane, co oznacza, że płomienie nie dostały się do środka – powiedział czeskiej telewizji Martin Kavka, rzecznik prasowy praskiego departamentu straży pożarnej.

Na miejsce zdarzenia przyjechały cztery brygady straży pożarnej, policja i służby medyczne.

Muzeum Kampa znajduje się w dzielnicy Mała Strana w centrum Pragi. Można w nim podziwiać kolekcję artystyczną małżeństwa Jana i Medy Mládek, którzy podczas pobytu na emigracji w drugiej połowie XX wieku aktywnie wspierali ówczesnych czechosłowackich artystów nonkonformistycznych. Kolekcja zawiera największy zbiór dzieł Františka Kupki, jednego z założycieli nowoczesnego malarstwa abstrakcyjnego oraz dzieł innych artystów XX wieku z krajów bloku wschodniego.

źródło:
Zobacz więcej