RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kłótnie jak w piaskownicy? „Brakuje tylko Budki rzucającego grabkami w Czarzastego”

Liderzy Lewicy i PO przerzucają się oskarżeniami o wynik wyborów prezydenckich (fot. Omar Marques/Getty Images; PAP/Mateusz Marek)

Po przegranej opozycji w wyborach prezydenckich liderzy PO i SLD wymieniają się oskarżeniami. Borys Budka zarzucił m.in. Włodzimierzowi Czarzastemu, że ten zablokował go na Twitterze. – Brakuje tylko, żeby Borys Budka rzucił wiaderkiem i grabkami w Włodzimierza Czarzastego, a Czarzasty obsypał Budkę piaskiem. Wtedy byłaby taka pełna opozycyjna piaskownica. Spodziewam się w najbliższych latach gwałtownych sporów w opozycji. Nie będą to już walki buldogów pod dywanem, tylko w świetle kamer – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Za słowami poszły czyny. Co Czarzasty zrobił Budce?

Włodzimierz Czarzasty zablokował na Twitterze szefa Platformy Obywatelskiej – pożalił się sam Borys Budka. Na dowód załączył zrzut ekranu i...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zarzucił szefowi PO Borysowi Budce m.in., że Rafał Trzaskowski po I turze wyborów prezydenckich nie odbierał telefonów od Roberta Biedronia. Później Budka zarzucił Czarzastemu, że wynik kandydata Lewicy był gorszy niż w poprzednich wyborach prezydenckich. Poinformował też, że „chyba omyłkowo” został zablokowany przez szefa SLD na Twitterze. – PO obwinia Biedronia o przegraną Trzaskowskiego. A tu nagle pani Pomaska powiedziała prawdę. Robert proponuje pomoc i udział w kampanii, ale nikt nie ma czasu się z nim spotkać. Może powiecie swoim głupawym wyznawcom, żeby przestali opluwać Roberta i Lewicę? Może ktoś przeprosi? – pisał Czarzasty w internecie.

– Zauważyłem, że Włodzimierz Czarzasty próbuje przepchnąć Koalicję Obywatelską czy też Platformę Obywatelską, natomiast mógłbym zapytać, ile wyborów wygrał Włodzimierz Czarzasty w ostatnich kilku latach, więc może nie zaczynajmy tej dyskusji – ocenił w rozmowie z nami poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Czy taka wymiana ciosów w internecie to nie piaskownica? – Nie ma co w ogóle przywiązywać wagi do takich uszczypliwości, natomiast wiele się mówi na temat walki w piaskownicy Zjednoczonej Prawicy. Ja do tego wszystkiego podchodzę bardzo spokojnie. Czasami takie rzeczy zdarzają się w najlepszej rodzinie, natomiast o wiele bardziej niebezpieczne jest to, co się dzieje w PiS-ie. Ta walka o przywileje, stołki, kasę, kto więcej wyciągnie z kieszeni Polaków – odpowiedział Suchoń.

O rzekomych walkach w PiS pisały ostatnio Onet i „Fakt”. Informacje te szybko były jednak dementowane m.in. przez Joachima Brudzińskiego. W przypadku opozycji mamy do czynienia z otwartą konfrontacją. – Można się było spodziewać, że wyraźna porażka spowoduje rozpad sztucznej koalicji anty-PiS i poszczególne człony anty-PiS-u się pożrą i pożarły się spektakularnie na oczach wszystkich. Przez najbliższe trzy lata nie będzie żadnych wyborów i można się spodziewać permanentnych i nieustających awantur w opozycji. PO będzie chciała połknąć elektorat innych partii opozycyjnych, a one będą robiły wszystko, żeby nie dać się zjeść jak przystawki. Będzie wojna na całego. PO interesowało poparcie wyborców Lewicy, a nie ich liderów. Nic dziwnego, że poczuli się oni potraktowani instrumentalnie – stwierdził eurodeputowany Czarnecki z PiS.

Czarzasty do Budki: Rafał przegrał przez takie wypowiedzi jak twoje

Borys Budka odniósł się do słów Włodzimierza Czarzastego, który stwierdził, że „PO przegrała szóste z rzędu wybory”. – Wydawało się, że nie da się...

zobacz więcej

– Jest to zupełnie niepotrzebne, nieeleganckie i proponowałbym liderowi Platformy Obywatelskiej, żeby zajął się swoim środowiskiem politycznym. Ja nie szukam wroga na opozycji i nie wypominam komuś błędów. Obwinienie kogokolwiek o przyczynę porażki Rafała Trzaskowskiego trzeba zacząć od siebie, czyli środowiska Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej, a dopiero później szukać przyczyn zewnętrznych. Mam nadzieję, że taki kubełek zimnej wody zostanie na głowę Borysa Budki wylany i nie będzie szukał wroga tam, gdzie go nie ma – przekonywał Tomasz Trela, poseł Lewicy i były szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia.

Poseł PiS Kazimierz Smoliński sugeruje, że odpowiedzialność za spór ponosi PO, która instrumentalnie potraktowała Lewicę. – To jest podejście z pewnej pozycji lepszych. Tak samo, jak mamy kastę w sądownictwie, podobnie jest z kastą polityczną. Tymi, którzy uważają, że są lepsi i im się pewne rzeczy należą, bo elity ich wspierają, Europa, świat liberalny ich wspiera, to im się wydaje, że to im się należy. Jak społeczeństwo tego nie uznaje, to oni się obrażają na społeczeństwo – powiedział Smoliński.

– Nie jest rzeczą dobrą, jeśli po porażce szuka się uzasadnienia tej porażki nie w szeregach własnych, tylko w szeregach innych. Przypominam, że pozostali kandydaci, którzy odpadli w I turze, mieli możliwość, ale nie mieli obowiązku wskazywania na Rafała Trzaskowskiego jako kandydata. Każdy przy tej decyzji kieruje się własnym osądem sytuacji. To nie jest tak, że te głosy w sposób oczywisty w II turze przechodzą na Rafała Trzaskowskiego i Platformę Obywatelską. Ja mam wrażenie, słuchając wypowiedzi Borysa Budki i innych polityków PO, że jest takie patrzenie, jakby był 100-procentowy obowiązek – ocenił senator PSL Jan Filip Libicki.

Dziś politycy PO i Lewicy wymieniają się oskarżeniami, a jeszcze kilka tygodni temu media spekulowały, że w razie wygranej Trzaskowskiego Lewica może mieć swojego ministra w Kancelarii Prezydenta. W tym kontekście pojawiało się nazwisko rzeczniczki SLD Anny Marii Żukowskiej. – Z Platformą Obywatelską nie warto zawiązywać żadnych koalicji, żadnej współpracy, aliansów. To się kończy prędzej czy później tym, czym się skończyły wybory do Parlamentu Europejskiego, na których najwięcej straciło PSL łącząc się ze środowiskami popierającymi ideologię LGBT. Tak samo jest w tym przypadku, kiedy liczono, że wymyślony projekt Trzaskowski2020 wypali. Nie wypalił i już mamy targanie się za krawaty – podsumował poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej