RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Politycy PO zaatakowali Obajtka. Riposta prezesa Orlenu natychmiast ich uciszyła

Politycy PO zarzucili prezesowi Orlenu, że w imieniu PiS „poczyna sobie na pomorskiej ziemi jak kolonizator na podbitych terytoriach”. Daniel Obajtek nie wytrzymał: - Na państwa miejscu w ogóle nie wypowiadałbym się o ekonomii. Tak zarządzaliście tym Lotosem, że skarb państwa musiał go w 2014 r. dokapitalizować - przypomniał szef Orlenu. W 2011 r. Donald Tusk stwierdził, że nie ma powodów, by wstrzymywać sprzedaż Lotosu Rosjanom.

„Budujemy europejskiego czempiona”. Fuzja Orlenu i Lotosu ma ułatwić transformację energetyczną

Mianem „budowy europejskiego czempiona” określił prezes Orlenu, Daniel Obajtek fuzję swojego koncernu z Lotosem, a także spodziewaną z PGNiG. Już...

zobacz więcej

Przeciwko fuzji Orlenu i Lotosu są politycy PO, którzy inwestycję nazywają polityczną grą. To nic nowego, bo już w marcu 2011 r. ówczesny premier, Donald Tusk, stwierdził, że nie ma powodów, by powtrzymać sprzedaż Lotosu Rosjanom.

Teraz politycy PO nazywają fuzję - zamachem. – Zamach na Lotos, bo to żadna fuzja, to jeden z dowodów na to, że PiS poczyna sobie na pomorskiej ziemi jak kolonizator na podbitych terytoriach. Nie złamał morale i duszy ludności, więc zabiera aktywa – ocenił Janusz Lewandowski, europoseł PO. Jak dodał, „przed Lotosem była Energa”.

Z kolei zdaniem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, „dzisiaj pan prezes Obajtek prowadzi politykę w imieniu obozu rządzącego w celu rozebrania aktywów grupy Lotos”.

– Dokąd trafią pieniądze ze sprzedaży Lotosu, Energi, PGNiG? Po wycenie to jest około 20 mld złotych – pytała następnie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Do zarzutów polityków PO natychmiast odniósł się prezes Orlenu Daniel Obajtek.

– Dla mnie to są niesamowite herezje, aż po prostu szkoda tego słuchać – mówił. – Energa dalej jest i jest bardzo reformowana i płaci podatki. Wszystkie podatki trafiają do budżetu Gdańska – dodał patrząc prezydent miasta.

Powstaje wielki koncern multienergetyczny. Po Lotosie Orlen szykuje się na PGNiG

PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa ws. przejęcia kontroli kapitałowej nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) –...

zobacz więcej

Mówiąc w kontekście elektrowni Ostrołęka, Obajtek zwrócił się do polityków: „To wyście kupili działkę w Ostrołęce, około 300 hektarów, to wyście przeznaczyli tam około 300 mln złotych na inwestycje”.

– Kupując Ostrołękę, miałem odwagę zmienić węglówkę na gazówkę, o co państwo apelowaliście – podkreślił.

Jak dodał, Energa jest zbyt słabą grupą, żeby przeprowadzać transformację energetyczną.

– Wszyscy chcemy być Europejczykami, miejmy więc gospodarkę europejską, a nie postsowiecką z rozdrobnionych spółek – zaapelował prezes Orlenu.

– Ja na państwa miejscu bym się nie wypowiadał, jeśli chodzi o ekonomię Orlenu i lotosu. Tak państwo zarządzaliście tym Lotosem, że skarb państwa musiał go w 2014 roku dokapitalizować – zwrócił się do polityków PO.

Jak dodał, ani Lotos ani Orlen w czasie pandemii nie wystąpiły do państwa o żadną pomoc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej