RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aresztowanie gubernatora. W tle morderstwa biznesmenów i polityka

W ocenie części mieszkańców Kraju Chabarowskiego, Siergiej Furgał jest niewinny (fot. PAP/ITAR-TASS)

W Chabarowsku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie mieszkańcy wyszli na ulice w obronie gubernatora. W ubiegłym tygodniu Komitet Śledczy zatrzymał Siergieja Furgała i oskarżył go o współudział w zabójstwie kilku lokalnych biznesmenów. Komentatorzy podkreślają, że chodzi jednak o walkę polityczną.

Wybuchnie konflikt o granice między Rosją a sąsiadami? Niepokojące słowa Putina

– Pojawia się następująca kwestia: jeśli ta czy inna republika weszła w skład Związku Sowieckiego, ale otrzymała ogromną ilość ziem rosyjskich,...

zobacz więcej

Według części niezależnych komentatorów, sprawa ma wymiar polityczny. W ich ocenie, władza próbuje zastraszyć swoich konkurentów przed jesiennymi wyborami regionalnymi.

Siergiej Furgał z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji wygrał wybory gubernatorskie w 2018 roku, pokonując kandydata prokremlowskiego ugrupowania Jedna Rosja. Tydzień temu urzędnik został zatrzymany, przewieziony do Moskwy i aresztowany na dwa miesiące przez stołeczny sąd. Śledczy twierdzą, że w latach 2004-2005 współorganizował zabójstwa na zlecenie.

W ocenie części mieszkańców Kraju Chabarowskiego, Siergiej Furgał jest niewinny. Od tygodnia jego zwolennicy wychodzą na ulice Chabarowska z plakatami „Oddajcie nam naszego gubernatora” i skandują hasła: „żądamy uczciwego sądu” oraz „Furgał, jesteśmy z tobą”. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że policjanci obserwujący demonstracje nie próbują rozpędzać uczestników protestu. Dziś, jak doniosło radio Echo Moskwy, funkcjonariusze przez megafony nawoływali do zachowania zasad bezpieczeństwa i rozdawali protestującym maski ochronne.

źródło:
Zobacz więcej