SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Dramatycznie brakuje krwi. Pomóż i uratuj komuś życie

Potrzebna jest każda grupa krwi (fot. SHutterstock/Happy cake Happy cafe)
Potrzebna jest każda grupa krwi (fot. SHutterstock/Happy cake Happy cafe)

W trakcie wakacji, szczególnie w dobie pandemii, bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją. Ministerstwo Zdrowia apeluje o donację przed wyjazdem na wakacje. Zachęcamy, by jak najszybciej udać się do najbliższego punktu krwiodawstwa i podarować komuś dar życia. Czekamy na Wasze zdjęcia, gdy będziecie oddawać krew.

Apel lekarki: Ozdrowieńcy z COVID-19 powinni oddawać krew

Joanna Wojewoda, lekarka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaapelowała na antenie Polskiego Radia 24 do...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wakacje to czas, kiedy krew jest wyjątkowo potrzebna, ponieważ częściej dochodzi do wypadków, a ze względu na okres urlopowy, rzadziej oddajemy krew. Ze względu na epidemię koronawirusa, sytuacja z jej zapasami jest wyjątkowo dramatyczna.

Ministerstwo Zdrowia apeluje o pomoc i podkreśla, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

„Na braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) wpływ ma także sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Dlatego CKiK apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania)” – napisano na stronie MZ.

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne. Najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Jest to jednocześnie jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

„Oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu” – podkreśla MZ.

Zachęcamy, by jak najszybciej udać się do najbliższego punktu krwiodawstwa i podarować komuś dar życia. Czekamy na Wasze zdjęcia.

źródło:
Zobacz więcej