RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nastolatek zmarł na dżumę dymieniczą. Zakaził się od świstaka

Chłopiec zakaził się od zainfekowanego świstaka (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)

15-letni chłopiec zmarł na dżumę dymieniczą w zachodniej Mongolii. Część prowincji gobijsko-ałtajskiej została objęta kwarantanną, 15 osób, które miały kontakt ze zmarłym, trafiła do izolacji – podała mongolska agencja prasowa Montsame.

16 osób zginęło w powodziach na wyspie Celebes

16 osób straciło życie, a 23 zaginęły z powodu gwałtownych powodzi i osuwania się ziemi na południu indonezyjskiej wyspy Celebes. Z zalanych...

zobacz więcej

Laboratorium resortu zdrowia Mongolii potwierdziło, że chłopiec zmarł na dżumę, którą zakaził się od zainfekowanego świstaka.

BBC informuje na stronach internetowych, że przedstawiciele rosyjskiego resortu zdrowia odwiedzili tydzień temu tereny w pobliżu granicy z Mongolią w związku z pojawieniem się przypadków dżumy i ostrzegły tamtejszych mieszkańców, by unikali polowań na świstaki i jedzenia ich mięsa.

Pasterze w rosyjskim regionie łańcucha górskiego Ałtaj tradycyjnie polują na świstaki i ignorują ostrzeżenia władz dotyczące przenoszenia przez nie dżumy – pisze BBC.

Tymczasem stan pacjenta, który zachorował na dżumę dymieniczą w Chinach, poprawia się – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Kwarantanna w Azji. Drugie ognisko dżumy

Dwa przypadki zakażenia dżumą zdiagnozowano w ajmaku kobdoskim w zachodniej Mongolii. Zakażeni zjedli surowe mięso świstaka. Według nieoficjalnych...

zobacz więcej

Władze miasta Bayan Nur w Mongolii Wewnętrznej, regionie autonomicznym Chin, wydały na początku lipca ostrzeżenie w związku ze zdiagnozowaniem w lokalnym szpitalu przypadku dżumy dymieniczej. Zaapelowano o zaprzestanie polowań na świstaki i by nie spożywać ich mięsa.

Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris oceniła 7 lipca, że w Mongolii Wewnętrznej dobrze poradzono sobie z nagłym wystąpieniem dżumy dymieniczej i nie stanowi ona wielkiego zagrożenia. W listopadzie 2019 r. w regionie tym zgłoszono cztery przypadki dżumy u ludzi, w tym dwie dżumy płucnej, groźniejszej odmiany tej choroby.

Dżuma dymienicza, zwana w średniowieczu „czarną śmiercią”, jest chorobą bardzo zakaźną i często śmiertelną; roznoszą ją głównie gryzonie. W Chinach w latach 2009-18 zdiagnozowano 26 przypadków dżumy, w tym 11 śmiertelnych.

źródło:

Zobacz więcej