Nagły wzrost zachorowań na COVID-19 po pogrzebie znanej góralki

Sanepid zaapelował do uczestników pogrzebu, którzy mieli kontakt z zarażonymi, o zgłoszenie się i wykonanie badań (fot. Christopher Furlong/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Po pogrzebie znanej góralki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego, jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka, w Zakopanem zanotowano gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. Dotąd w powiecie tatrzańskim było kilka zakażeń. Władze Zakopanego rozdają płyny do dezynfekcji i przypominają o zasadach sanitarnych.

Koronawirus w Polsce z nowym rekordem. Ważne dane resortu zdrowia

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 264 osób – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W codziennym raporcie...

zobacz więcej

Na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku 2 lipca spoczęła Zofia Karpiel-Bułecka. Kilka dni później okazało się, że żałobnicy z najbliżej rodziny zmarłej są zakażeni koronawirusem. Sanepid zaapelował do uczestników pogrzebu, którzy mieli kontakt z zarażonymi, o zgłoszenie się i wykonanie badań.

W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie. Sytuacja jest jednak rozwojowa, bo część żałobników nadal czeka na wyniki testów. Zgłaszają się też kolejne osoby do wymazywania.

Władze Zakopanego pozyskały 300 tys. zł na zakup płynów dezynfekujących, które zostaną przekazane mieszkańcom.

– Dotąd miasto Zakopane wyróżniało się tym w Małopolsce, że przypadków koronawirusa mieliśmy najmniej. Mam nadzieję, że wszystko to, co teraz się dzieje, doprowadzi do tego, abyśmy nadal spokojnie i bezpiecznie w naszym mieście żyli – powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula; zaznaczył, że miasto od początku wybuchu pandemii stosowało się do wszystkich zaleceń rządowych.

Koronawirus na koncercie w Rabce-Zdroju. Sanepid szuka uczestników

Sanepid w Nowym Targu prosi o kontakt wszystkie osoby, które brały udział w I Koncercie Finałowym Ogólnopolskich Obozów Artystycznych w Amfiteatrze...

zobacz więcej

– Dzisiaj znajdujemy się trochę w innej sytuacji. Uzyskałem 300 tys. zł, aby zakupić płyn do dezynfekcji rąk. Tego płynu mamy zamiar zakupić około 20 tys. sztuk po jednym litrze. To jest bez mała dla każdego mieszkańca – mówił podczas konferencji prasowej burmistrz.

Płyny do dezynfekcji mieszkańcy Zakopanego mogą odbierać w budynku wygaszonego gimnazjum nr 2 przy ul. Sienkiewicza.

– Miasto Zakopane dołoży wszelkich starań, aby mieszkańcom i turystom pomóc we wszystkich oczekiwaniach – mówił Dorula i zaapelował o przekazywanie informacji o osobach potrzebujących pomocy. Pomoc, np. w dostarczaniu żywności czy leków, zaoferowali również zakopiańscy harcerze.

Z osób zakażonych koronawirusem, które uczestniczyły w pogrzebie, siedem przebywa w szpitalu, a pozostałe są w izolacji domowej.

Władze miasta zorganizowały także akcję przypominającą o zasadach sanitarnych. Stosowne plakaty będą rozwieszane na tablicach i w witrynach sklepowych. Wielu turystów, którzy przyjechali na letni wypoczynek pod Giewont, nie stosuje się do zasad, co widać np. na zatłoczonych Krupówkach, gdzie większość osób nie nosi maseczek.

źródło:

Zobacz więcej