RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa. Kolejne miliony złotych z ratusza do spółki należącej do Agory

Reklama kampanii miejskiej na wiatach przystankowych należących do AMS (fot. um.warszawa.pl)

Władze Warszawy podpisały nową umowę z należącą do Agory spółką AMS; wydawca „Gazety Wyborczej” zarobi na kontrakcie 3 mln zł – informuje portal wirtualnemedia.pl. To kolejne miliony złotych, jakie ratusz w czasie prezydentury Rafała Trzaskowskiego kieruje do spółki, która w ostatnim czasie zasłynęła z „włamań” do wiat przystankowych i plakatów szkalujących ministra zdrowia. Na finiszu kampanii „Wyborcza” opublikowała z kolei tekst – laurkę dla władz stolicy, który był częścią innej umowy ratusza.

Wydawca „GW” przyjmuje pomoc rządu

Spółka Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”, ma potężne problemy finansowe. Sprawę pogorszyła na dodatek epidemia koronawirusa. Spółka postanowiła...

zobacz więcej

Branżowy portal informując o kontrakcie wskazuje, że nowy kontrakt dotyczy prowadzenia działań informacyjnych na citylightach znajdujących się na wiatach przystankowych.

„Umowę zawarto bez przetargu, w tzw. trybie z wolnej ręki. Władze Warszawy uzasadniają, że AMS jest jedyną firmą, która może na ich zlecenie prowadzić kampanie miasta na citylightach zlokalizowanych na wiatach przystankowych na terenie Warszawy” – podają wirtualnemedia.pl.

AMS a monopol

Powód? AMS ma wyłączność na działalność i sprzedaż powierzchni i reklamowej na wiatach przystankowych komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć, że warszawską tzw. uchwałę krajobrazową na początku roku zaczął badać UOKiK. Wynikało to z wątpliwości, czy przyjęty przez władze stolicy dokument nie tworzy „monopolu jednej spółki”.

Portal wirtualnemedia.pl wskazuje, że citylighty na przystankach komunikacji miejskiej są jednym z najpowszechniejszych nośników reklamowych na terenie Warszawy, a wiaty przystankowe docierają do największej grupy odbiorców, ponieważ znajdują się w każdej z dzielnic miasta.

Owocna współpraca

Cenzura treści niewygodnych dla Trzaskowskiego. AFP zamieściło trudne do zauważenia sprostowanie

„Po analizie artykułu portalu Życie Stolicy, uznaliśmy, że nie przekazuje on fałszywych informacji” – czytamy w sprostowaniu, które ukazało się na...

zobacz więcej

To nie pierwsza warta miliony złotych umowa stołecznego ratusza z AMS. Portal zyciestolicy.pl opisywał, że wydawca „Gazety Wyborczej” zainkasował „ponad 4 mln zł na akcje promocyjne za czasów prezydentury Rafała Trzaskowskiego”.

Jedną z umów – wynika z publikacji stołecznego portalu – opiewała na kolejne 55 tys. Dotyczyła „współpracy przy akcji organizowanej przez Agorę »Super Miasta« w związku z 30-leciem wyborów do rad gmin, publikacja materiałów poświęconych rozwojowi miast, roli, jaką w związku z tym rozwojem odegrały samorządy oraz osiągnięciom poszczególnych miast w ostatnich 30 latach”.

Tekst-laurka od „partnera”

Na finiszu kampanii prezydenckiej, tuż przed pierwsza turą głosowania, na portalu wyborcza.pl ukazał się sponsorowany artykuł pt. „Warszawa zmienia się na naszych oczach”, w którym opisano, jak dzięki Rafałowi Trzaskowskiemu – w ocenie autorów publikacji – zmieniła się stolica. Prezydent Warszawy był jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich, a w tekście mocno „wychwalano” jego zasługi dla miasta. Artykuł podpisano jako „Materiał promocyjny partnera”.

Kilka tygodni wcześniej w papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej” dołączano formularz karty do zbierania podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta Polski – zbiórkę prowadził wówczas Rafał Trzaskowski. Zamieszczono też listę punktów, w której sztab kandydata PO udzielał konkretnych informacji o zbiórce.

źródło:
Zobacz więcej