RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rodząca dafnia”. Niesamowite zdjęcie Polaka wygrało w międzynarodowym konkursie

Zwycięska fotografia pt. „Rodząca dafnia” (fot. Marek Miś/ Wikimedia, CC by 4.0)

Fotografia rodzącej dafni, czyli drobnego wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, wygrała międzynarodowy konkurs Wiki Science Competition w kategorii zdjęcia mikroskopowego – poinformowało stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zwycięską pracę wykonał Marek Miś.

Polski fotograf laureatem konkursu World Press Photo

Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie „Przebudzenie”...

zobacz więcej

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Dzięki temu na całym świecie co roku tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Wikimedia Polska Nina Gabryś, w tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu. Jedno z nich, fotografia rodzącej dafni (drobnego, wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, do których należy również lepiej kojarzona rozwielitka) autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego.

Nagrodzone zdjęcie pokazuje moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, uchwycony w powiększeniu stukrotnym.

Zwycięskie zdjęcie „Rodząca dafnia” (fot. Marek Miś/ Wikimedia, CC by 4.0)

„Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję »decydującego momentu« fotografii” – uzasadnili wcześniej przedstawiciele jury polskiej edycji konkursu. W komunikacie przypomniano, że nie pierwszy raz polskie zdjęcie, które znajduje się w zasobach multimedialnych Wikipedii, czyli w Wikimedia Commons, doceniane jest za granicą. Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny” na świecie, polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tys. innych zdjęć z 48 krajów.

źródło:

Zobacz więcej