RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Müller o bonie turystycznym: Na tym etapie pomoc jest wystarczająca

Wakacyjny wypoczynek nad jeziorem Necko w Augustowie (fot. PAP/Artur Reszko)

Wydaje się, że na tym etapie pomoc dla branży turystycznej jest wystarczająca, myślę, że to nie zostanie uzupełnione – mówił rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość objęcia bonem turystycznym emerytów i rencistów.

Rozmowy PiS z PSL i Konfederacją? Oto, co mówią w kuluarach

Większość ludowców na samo hasło „PiS” reaguje alergicznie. Są jednak i tacy, którzy po 5 latach w opozycji zaczynają się niecierpliwić, a w...

zobacz więcej

Müller w TVN24 był pytany czy bon turystyczny obejmie również emerytów i rencistów. Taka poprawka pojawiła się podczas prac nad ustawą w Senacie. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła tę propozycję Senatu; poparła natomiast poprawki, zgodnie z którymi bonem zostaną objęte dzieci rodziców pracujących za granicą.

– Dziś mamy posiedzenie Sejmu w tym zakresie. Wydaje się, że na tym etapie ta pomoc jest wystarczająca dla branży turystycznej – powiedział rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, „pierwszym celem” bonu jest pomoc branży turystycznej. Dopytywany o ewentualne rozszerzenie bonu na emerytów i rencistów Müller powiedział, że w tej chwili takiej decyzji nie ma. – Myślę, że to nie zostanie uzupełnione – dodał.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu 500 Plus. Świadczenie w formie bonu – w wysokości 500 zł – będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 Plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1 tys. zł.

Szef PSL: Andrzej Duda ma prawo do sklejania Polski, ale musi tego chcieć

Prezydent Andrzej Duda ma prawo do sklejania rozdartej po wyborach prezydenckich Polski, ale musi tego chcieć – podkreślił szef PSL Władysław...

zobacz więcej

Müller był też pytany o kwestię rekonstrukcji rządu. Jak podkreślił, w tej chwili nie ma żadnej decyzji w tym zakresie i nie spodziewa się, by w najbliższym czasie były podejmowane takie decyzje.

Rzecznik rządu pytany był też o rozsyłane SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed II turą wyborów prezydenckich z alertami, które przypominały, że osoby powyżej 60 roku życia mogą głosować bez kolejki. Müller zwrócił uwagę, że mieliśmy po raz pierwszy do czynienia z sytuacją, gdy w czasie wyborów ogłoszony był stan epidemii.

– To miało na celu zabezpieczenie osób, które są narażone w czasie epidemii na zarażenie. W przypadku zgromadzeń, zależy to od kolejek przed lokalami (wyborczymi) takie ryzyko było większe – wskazał.

Rzecznik rządu był też pytany o zapowiedź utworzenia Funduszu Medycznego. Polityk podkreślał, że „to jest aktualny temat” i będzie przegłosowany. – Mamy jeszcze kilka miesięcy, aby w tym roku to przegłosować, przyjąć i później realizować – wyjaśnił.

źródło:

Zobacz więcej