RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PO uznaje wygraną Dudy. Siemoniak wyjaśnia, po co im protesty wyborcze

Tomasz Siemoniak i Borys Budka (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Tomasz Siemoniak i Borys Budka (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Uznajemy wynik wyborczy – powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. W radiowej Trójce polityk przypomniał, że wygranej Andrzejowi Dudzie gratulował już Rafał Trzaskowski. Czemu więc jego sztab i partia składają protesty do Sądu Najwyższego? Jak wskazuje Siemoniak, to dla „demokracji i wyborców”.

Kiedy SN orzeknie o ważności wyborów? Jest data

Tylko do czwartku można składać do Sądu Najwyższego protesty wyborcze przeciwko wyborowi prezydenta. Do 3 sierpnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i...

zobacz więcej

Siemoniak zaznaczył, że trzeba wyjaśnić „mnóstwo wątpliwości” związanych z wyborami. Przypomniał, że Komitet Wyborczy Rafała Trzaskowskiego przygotowuje protest wyborczy, który złoży w Sądzie Najwyższym.

– Jesteśmy to winni i demokracji i tym wszystkim wyborcom, którzy czują się skrzywdzeni nieprawidłowościami – tłumaczył wiceprzewodniczący PO.

Nieprawidłowości – jak twierdzi Siemoniak – dotyczą „bardzo wielu wyborców za granicą”. Zdaniem posła PO, polski aparat dyplomatyczny zawiódł przy organizacji obu tur wyborów prezydenckich. Tomasz Siemoniak wskazywał na tworzące się kolejki i wielu wyborców, którzy musieli czekać do późnej nocy, aby oddać głos. Poseł wspomniał także o problemach ze stroną internetową w czasie rejestracji wyborców, czy opóźnieniach w dostarczaniu pakietów wyborczych. – Sąd powinien wyjaśnić wszystkie te sprawy – powiedział.

W związku z protestami Polaków, którzy głosowali za granicą, część polityków opozycyjnych wezwała szefa MSZ Jacka Czaputowicza do złożenia dymisji. Tomasz Siemoniak powiedział, że prawdopodobnie w Sejmie zostanie też złożony wniosek o wotum nieufności wobec ministra.

źródło:
Zobacz więcej