RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świadkowie Jehowi zatrzymani. „Ekstremizm”

W Rosji działalność świadków Jehowy jest zakazana (fot. Alexander Aksakov/For The Washington Post via Getty Images)

W Woroneżu, rosyjskim mieście nad środkowym Donem, sąd nakazał umieszczenie w areszcie ośmiu członków wspólnoty Świadków Jehowy jako podejrzanych o ekstremizm – poinformował dziennik „Kommiersant”. Działalność Świadków Jehowy jest w Rosji od 2017 r. zakazana.

Rosyjski sąd skazał świadka Jehowy na sześć lat łagru

Rosyjski sąd rejonowy w Tomsku skazał na sześć lat łagru jednego z liderów związku wyznaniowego Świadkowie Jehowy. Siergiej Klimow został oskarżony...

zobacz więcej

Aresztowania są następstwem masowych rewizji, które 13 lipca w Woroneżu przeprowadzili funkcjonariusze policji, Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej i gwardii narodowej (Rosgwardii). Władze lokalne poinformowały, że dokonano około stu rewizji, a w ich trakcie znaleziono literaturę ekstremistyczną.

Świadkowie Jehowy zostali w Rosji zdelegalizowani w 2017 r. po uznaniu ich za organizację ekstremistyczną. Liczebność tej wspólnoty wyznaniowej szacowano w Rosji na około 175 tys. osób. Po decyzji o delegalizacji centrala organizacji i oddziały regionalne, których było blisko 400, zostały zlikwidowane.

Od kwietnia 2017 r. do lipca 2020 r. w domach wyznawców funkcjonariusze struktur siłowych przeprowadzili ponad 1 tys. rewizji – podał ruch Świadków Jehowy na anglojęzycznej stronie internetowej. Na początku tego roku najścia policji stały się „szczególnie agresywne i masowe” – ocenia ruch. Zaznacza, że rewizje trwały także w okresie pandemii koronawirusa, mimo obowiązkowej samoizolacji.

źródło:

Zobacz więcej