RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest decyzja w sprawie zakazu w międzynarodowym ruchu lotniczym

Decyzję podjęto w związku z epidemią koronawirusa (fot. Pexels)

Rząd do 28 lipca przedłużył zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym. W stosunku do obowiązującego, ale kończącego się rozporządzenia sprzed dwóch tygodni, nie zmieniono nic na liście krajów, do których można podróżować samolotem.

Wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania

Komisja Europejska zrewidowała swoje prognozy i mimo pogłębienia spadku PKB w Polsce z -4,3 proc. do - 4,6 proc., to recesja najłagodniej w całej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 lipca 2020 roku, w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

„Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) obowiązuje do dnia 14 lipca 2020 roku. W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po wyżej wymienionym terminie. Treść projektu względem obowiązującego aktualnie rozporządzenia nie ulega zmianie” – wskazano.

W uzasadnieniu podkreślono, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Polski, celem minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Obecne rozporządzenie – tak, jak w tym kończącym się – zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji i Portugalii. Ponadto będzie można polecieć do Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii, Republiki Korei i Ukrainy.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 lipca 2020 roku; traci moc z dniem 28 lipca 2020 roku.

źródło:

Zobacz więcej