RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kombinat nikotynowy zlikwidowany. Pomogły słowackie służby

Fabrykę podrabianych papierosów, krajalnię tytoniu oraz magazyny z komponentami do produkcji nielegalnych wyrobów nikotynowych zlikwidowano dzięki wspólnej akcji polskich i słowackich służb. Przejęto także około 800 tys. sztuk papierosów i ponad 4,5 tony tytoniu. Gotowe wyroby trafiały do zachodnich krajów Unii Europejskiej.

Gang wyprodukował co najmniej 2 mln podrabianych papierosów

Co najmniej 2 mln podrobionych papierosów wyprodukowano w zlikwidowanej przez CBŚP nielegalnej fabryce, działającej na terenie Wielkopolski....

zobacz więcej

Na trop nielegalnego „kombinatu papierosowego” działającego na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego natrafiono dzięki współpracy CBŚP, KAS, prokuratury w Żaganiu oraz słowackiej służby celnej. Polscy funkcjonariusze wkroczyli jednocześnie do kilku wytypowanych posesji.

Na terenie jednej z nich działała dosyć wydajna fabryka podrabianych papierosów. Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn doglądających produkcji. Wykorzystywana przez przestępców maszyna mogła wytworzyć w ciągu doby ponad 1,2 tys. paczek papierosów.

Funkcjonariusze znaleźli na miejscu około 800 tys. gotowych wyrobów nikotynowych z logo znanych koncernów. Przy fabryce działała także krajalnia tytoniu. Przestępcy zgromadzili na posesji ponad 4,5 tony surowca.

W tym samym czasie kolejni funkcjonariusze wkroczyli do nieruchomości, na terenie której działał magazyn z komponentami do produkcji papierosów. O skali działalności przestępców najlepiej świadczy to, że zgromadzili około 8,5 mln samych filtrów.

Nielegalna fabryka papierosów w Czechach zlikwidowana dzięki pomocy polskich służb

Czescy celnicy zlikwidowali w okolicach Pilzna profesjonalną fabrykę nielegalnych papierosów, przejmując ponad 85 ton tytoniu i blisko 33 miliony...

zobacz więcej

Niejako przy okazji u właściciela jednej z posesji znaleziono blisko 100 pocisków artyleryjskich oraz granatów z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuchami zajęli się saperzy z Głogowa, którzy zneutralizowali je na poligonie.

Podczas akcji zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 38 do 57 lat. W Prokuraturze Rejonowej w Żaganiu usłyszeli oni zarzuty między innymi uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych oraz oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać. Kolekcjoner niewybuchów odpowie zaś za nielegalne posiadania amunicji. Cała trójka została aresztowana.

Z ustaleń śledczych wynika, że zlikwidowany kombinat papierosowy działał od początku roku. Gotowe wyroby trafiały do zachodnich krajów Unii Europejskiej. Nielegalny biznes zastopowało na kilka miesięcy zamknięcie granic w związku z pandemią koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej