RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katastrofa kolejowa w Czechach. Jest wielu rannych

Zginął maszynista pociągu osobowego (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

W pobliżu miejscowości Czeski Brod w środkowych Czechach doszło do kolizji pociągu osobowego ze składem pocztowym. Około 30 osób odniosło rany – poinformowały służby ratownicze. Jest również ofiara śmiertelna – maszynista pociągu osobowego.

Zginęło 176 osób. Służby poinformowały, dlaczego doszło do katastrofy

Załoga obsługująca system kierowanych rakiet ziemia-powietrze ponosi całkowitą odpowiedzialność za zestrzelenie przez Gwardię Rewolucyjną w...

zobacz więcej

W katastrofie, do której doszło na najbardziej uczęszczanym odcinku w czeskim systemie kolejowym, ciężko rannych zostało czterech pasażerów. Dwóch z nich śmigłowcami przetransportowano do szpitali w Pradze. Pozostali z około 30 rannych mają średnie lub lekkie obrażenia. Wszyscy trafili już do szpitali. W pociągu osobowym jechało około dwustu pasażerów.

Do katastrofy doszło na głównej trasie kolejowej z Pragi do Kolina i dalej do Pardubic. Piętrowy pociąg osobowy, jadący z Pragi do Rzeczan nad Łabą, najechał na stojący pod semaforem ekspresowy skład pocztowy, który w godzinach późnowieczornych i nocnych kursuje między Pragą a Ostrawą. Pociąg pocztowy czekał na zgodę na wjazd na stację w Czeskim Brodzie.

Wicepremier i minister transportu Karel Havliczek, który przyjechał na miejsce tragedii, powiedział dziennikarzom, że 34-letni maszynista pociągu osobowego był doświadczonym kolejarzem. Był wypoczęty, niedawno wrócił z urlopu. Minister powiedział, że nie chce zbyt wcześnie wyciągać wniosków na temat przyczyny katastrofy. Inspekcja transportu kolejowego nie wyklucza pierwszych, wstępnych raportów w środę po południu.

Na miejsce wysłano zespoły zawodowej straży pożarnej oraz strażaków ochotników. Skierowano tam także ekipy ratownictwa medycznego i dwa śmigłowce. Rejon działań strażaków pracujących przy wrakach pociągów oświetlono przy wykorzystaniu specjalistycznych balonów.

Zderzenie dwóch autokarów i busa w Dźwirzynie. Kilkanaście osób rannych, w tym dzieci

W miejscowości Dźwirzyno (woj. zachodniopomorskie), za mostem w kierunku Rogowa doszło do zderzenia dwóch autokarów i busa. – W wypadku...

zobacz więcej

Co zawiodło?

Eksperci podkreślają, że szlak, na którym doszło do wypadku, jest wyposażony w najnowocześniejsze techniczne systemy bezpieczeństwa. Inspekcja transportu kolejowego będzie starała się wyjaśnić, dlaczego nie pomogły w uniknięciu zderzenia. Według czeskich mediów, przyczyną katastrofy mógł być błąd maszynisty pociągu osobowego, który nie zatrzymał się na sygnał stop.

Ruch na tej trasie został wstrzymany. Według przedstawicieli Kolei Czeskich może zostać wznowiony w środę o piątej rano.

Kilka godzin wcześniej na tej samej trasie doszło do innej kolizji. W miejscowości Biechovice skład, w którym nie było pasażerów, najechał na stojący na stacji pociąg osobowy. Nikt nie został ranny, a inspektorzy badający okoliczności zdarzenia są zdania, że chodzi o błąd ludzki.

Przed tygodniem w miejscowości Pernink w zachodnich Czechach doszło do zderzenia dwóch pociągów osobowych. Zginęły dwie osoby, a 24 odniosły rany. Pierwsze ustalenia wskazują, że przyczyną katastrofy był błąd człowieka.

źródło:
Zobacz więcej