RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

„Budujemy europejskiego czempiona”. Fuzja Orlenu i Lotosu ma ułatwić transformację energetyczną

Mianem „budowy europejskiego czempiona” określił prezes Orlenu, Daniel Obajtek fuzję swojego koncernu z Lotosem, a także spodziewaną z PGNiG. Już pierwszy z tych procesów pozwoli uzyskiwać efekty skali, między innymi korzystniej kupować ropę, co opłaci się również klientom – mówił Obajtek w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info.

Obajtek: Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie – powiedział na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek....

zobacz więcej

– Jeżeli będziemy kupować ropę przez zintegrowany koncern, który ma aktywa nie tylko w Polsce, ale również na Litwie i w Czechach, i im więcej będziemy jej kupować dla regionu, tym będziemy mieć atrakcyjniejsze ceny. To jest efekt skali, to jest optymalizacja, to jest proces który wszystkim nam się opłaci – wyjaśniał szef Orlenu komentując dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej, która wydała zezwolenie na połączenie Orlenu i Lotosu.

Jak dodał, chodzi nie tylko o możliwość korzystnych zakupów surowca, ale również o większe możliwości inwestycyjne i o połączenie środków na badania i rozwój.

– Za 15–20 lat być może nie będziemy korzystać z oleju napędowego czy benzyny, ale z wodoru. Do nowych technologii potrzeba bardzo dużych wydatków, połączonych sił, byśmy mogli te technologie opracowywać i stosować – mówił gość TVP Info.

Daniel Obajtek oszacował, że po połączeniu z Lotosem i PGNiG (list intencyjny w sprawie tej drugiej fuzji podpisano również dzisiaj), co określił mianem „budowy czempiona europejskiego”, nowy podmiot będzie miał około 200 mld zł przychodu.

– MOL ma 70 mld zł przychodu, OMV 100 mld, Repsol ma 200 mld przychodu, więc w tej części Europy będziemy największą firmą, która będzie bardzo mocno się rozwijać, inwestować w gospodarkę, w transformację energetyczną korzystając z funduszu transformacji energetycznej – przekonywał.

źródło:
Zobacz więcej