RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powiaty w większości głosowały na prezydenta Dudę

Andrzej Duda zdobył po pięciu latach prezydentury blisko 2 mln głosów więcej niż podczas drugiej tury w 2015 roku. Prof. Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk opracował dla TVP specjalne mapy wyborcze z poparciem dla kandydatów.

Czarzasty do Budki: Rafał przegrał przez takie wypowiedzi jak twoje

Borys Budka odniósł się do słów Włodzimierza Czarzastego, który stwierdził, że „PO przegrała szóste z rzędu wybory”. – Wydawało się, że nie da się...

zobacz więcej

Pięć lat temu Andrzej Duda zmierzył się w II turze z Bronisławem Komorowskim. Wygrał wówczas w 198 powiatach, zaś jego konkurent w 182. O wiele więcej powiatów zagłosowało na urzędującego prezydenta w tegorocznych wyborach, bo już 236. Rafał Trzaskowski zdobył większość w 144 powiatach, co oznacza, że kandydat PO stracił poparcie 38 powiatów.

W tegorocznych wyborach tylko w pięciu powiatach na Andrzeja Dudę zagłosowało mniej osób niż pięć lat wcześniej. Taka sytuacja miała miejsce w pięciu największych miastach, między innymi Wrocławiu czy Warszawie.

We wszystkich pozostałych powiatach Andrzej Duda zyskał wyborców. W odniesieniu do roku 2015 zanotował zdecydowany wzrost liczby zwolenników na terenach gdzie do tej pory wyborcy wybierali kandydatów opozycyjnych.

źródło:
Zobacz więcej