RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Badania nad szczepionką przeciw nowotworom. „Obiecujące wyniki”

Niedługo rozpoczną się testy z udziałem ludzi (fot. Shutterstock/LookerStudio)

„Niedługo rozpoczną się testy z udziałem ludzi sprawdzające działanie szczepionki, która ma leczyć różnego typu nowotwory. Testy na zwierzętach przyniosły obiecujące wyniki” – informuje pismo „Clinical & Translational Immunology”.

ABM przekaże 100 mln zł na leczenie nowotworów przełomową terapią

Agencja Badań Medycznych przekaże 100 mln zł na leczenie nowotworów przełomową terapią CAR-T cell, polegającą na wytworzeniu dla każdego pacjenta...

zobacz więcej

– Mamy nadzieję, że szczepionka ta będzie wykorzystywana do leczenia nowotworów krwi, takich jak białaczka szpikowa, chłoniaki nieziarnicze, szpiczak mnogi, białaczki dziecięce, a także litych guzów nowotworowych, w tym piersi, płuc, nerek, jajników, trzustki, a także glejaka wielopostaciowego – mówi kierująca pracami nad szczepionką prof. Kristen Radford z Translational Research Institute i University of Queensland (Australia).

Jak wyjaśnia, nowa szczepionka składa się z ludzkich przeciwciał połączonych z białkiem specyficznym dla nowotworu. – Badamy jej zdolność do celowania w ludzkie komórki i aktywowania pamięci komórek nowotworowych – wyjaśnia specjalistka.

Zdaniem naukowców, szczepionka ma przewagę nad innymi, które już przyniosły obiecujące wyniki we wczesnych badaniach klinicznych.

– Po pierwsze, może być wyprodukowana jako dostępna od ręki formuła, co pozwala uniknąć finansowych i logistycznych wyzwań związanych z przygotowaniem szczepionki dla konkretnego pacjenta – przekonuje prof. Radford.

Po drugie, szczepionka skutecznie rozpoznaje antygeny obecne na komórkach nowotworowych, których niewiele znajduje się w zdrowych tkankach. Potencjalnie oznacza to skuteczność terapii i minimalne skutki uboczne.

Kolejne fazy badań klinicznych zweryfikują działanie i bezpieczeństwo wynalazku.

źródło:
Zobacz więcej