Prof. Swiackiewicz, polski wirtuoz z Wileńszczyzny, laureatem litewskiego odznaczenia

Przyjemnie, że moja działalność została doceniona – powiedział wybitny muzyk po ceremonii (fot. Robertas Dačkus / Kancelaria Prezydenta Republiki Litewskiej)

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wręczył z okazji Dnia Koronacji Króla Mendoga nagrody państwowe dla osób najbardziej zasłużonych dla kraju. Wśród nich znalazł się Polak z Wileńszczyzny, prof. Ryszard Swiackiewicz – muzyk, wirtuoz akordeonista, dyrygent, wieloletni wykładowca Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, a także dyrektor Szkoły Muzycznej w Nowej Wilejce. Został on uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Wielkiego Księcia Giedymina.

„Polacy są bogactwem państwa”. Prezydent Litwy odniósł się do zarzutów dyskryminacji

„Litewscy Polacy są bogactwem państwa” – napisał na swoim profilu na Facebooku prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Jest to odpowiedź na zarzuty, że...

zobacz więcej

– Przyjemnie, że moja działalność została doceniona. Tak się złożyło, że w ubiegłym roku zostałem uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Polski, teraz otrzymałem wysokie odznaczenie z rąk prezydenta Litwy – powiedział prof. Swiackiewicz w rozmowie z „Kurierem Wileńskim”

– Z jednej strony przyjemnie, kiedy po latach pracy otrzymuje się medale, z drugiej, wydawałoby się, że to już czas odpocząć. Ale ja na razie nie mam zamiaru. Pracuję, jestem dyrektorem szkoły muzycznej, mam wiele planów i projektów twórczych związanych z Polską, Francją. Planuję je zrealizować w najbliższej przyszłości – mówił artysta, który niedługo skończy 70 lat.

Przy okazji swoich 65. urodzin prof. Swiackiewicz otrzymał od Sejmu RL nagrodę za rozsławianie Litwy, przyznano mu też tytuł zasłużonego wykładowcy Litwy. Przez ponad 30 lat wykładał dyrygenturę w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 2019 r. znalazł się liście finalistów plebiscytu Polak Roku „Kuriera Wileńskiego”.

Ryszard Swiackiewicz rzez wiele lat był przewodniczącym Stowarzyszenia Akordeonistów Litwy. Rozkwit muzyki akordeonowej na Litwie jest przypisywany właśnie jego zasługom. Polski muzyk założył pierwszy na Litwie kwintet akordeonistów Concertino, orkiestrę akordeonistów Wileńskiego Domu Nauczyciela „Consona”, orkiestrę kameralną instrumentów smyczkowych Szkoły Muzycznej w Nowej Wilejce oraz kwartet akordeonowy Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru „Magnus quadrum”. Jego wychowankowie zostawali laureatami wielu konkursów międzynarodowych.

– Zawsze uważałem, że akordeon to przepiękny instrument, uniwersalny, można na nim grać każdy repertuar. Starałem się obalić istniejące stereotypy, że to instrument ludowy, na którym można grać tylko na weselach i zabawach. Powołując do życia kwintet Concertino i orkiestrę Consona dowiodłem, że muzyka akordeonowa jest piękna, ekspresyjna i godna grania w najlepszych salach koncertowych – ocenił Ryszard Swiackiewicz.

źródło:
Zobacz więcej