RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZEA szykują się do kolonizacji Marsa. Na razie przełożono wystrzelenie sondy

Dotarcie na Marsa ma zająć sondzie siedem miesięcy (fot. Shutterstock/Triff)

Zjednoczone Emiraty Arabskie przełożyły na 17 lipca rozpoczęcie misji na Marsa z powodu warunków pogodowych – poinformowały we wtorek służby prasowe rządu Emiratów. Sonda Al–Amal (arab. Nadzieja) ma dostarczyć obraz zmian temperatury w atmosferze Czerwonej Planety.

Tempo powstawania planet zaskoczyło astronomów

Naukowcy uzyskali nowe dowody na to, że planety powstają bardzo szybko. Dzięki obserwacjom radioastronomicznym pokazano, że bardzo młode dyski...

zobacz więcej

Sonda miała zostać wystrzelona w przestrzeń kosmiczną z wyspy Tanegashima na południu Japonii we wtorek o godz. 22.51 czasu polskiego.

„Misja kosmiczna ZEA, pierwsza misja międzyplanetarna w świecie arabskim, rozpocznie się w piątek 17 lipca 2020 roku o godzinie 0.43 czasu ZEA (16 lipca godz. 22.43 w Polsce) z centrum kosmicznego Tanegashima” – przekazały służby prasowe na Twitterze.

Dotarcie na Marsa ma zająć sondzie siedem miesięcy, tak aby w 2021 roku uhonorować 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów.

ZEA po raz pierwszy ogłosiły plany misji w 2014 roku. W regionie wstrząsanym konfliktami i trudnościami gospodarczymi projekt kosmiczny jest uważany za sposób na zainspirowanie całego pokolenia młodych Arabów – zauważa AFP.

– Emiraty chciały przekazać mocne przesłanie arabskiej młodzieży i przypomnieć im o przeszłości, że kiedyś to my tworzyliśmy wiedzę – powiedział Omran Szaraf, kierownik projektu misji.

ZEA – liczące 9,4 mln mieszkańców, z których większość stanowią pracownicy zagraniczni – nie mają naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne. Mimo to – jak zauważa agencja Reutera – ZEA wystrzeliły już dziewięć działających satelitów i planują wystrzelić osiem kolejnych w nadchodzących latach.

Rząd ZEA ogłosił również ambitny cel osadnictwa na Marsie do 2117 roku. Planuje też stworzyć „miasteczko naukowe” na pustyni na obrzeżach Dubaju, by symulować warunki marsjańskie i opracować technologię niezbędną do kolonizacji planety.

źródło:

Zobacz więcej