RAPORT

Pogarda

Szef MSZ: Polska chce poprawy stosunków z Rosją

Najnowsze

Popularne

– Chciałbym widzieć w szerszej perspektywie możliwość poprawy stosunków z Rosją; liczymy na dialog m.in. w polityce historycznej – podkreślił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, Polska oczekuje przestrzegania prawa międzynarodowego przez Rosję.

Niemieccy neonaziści szkoleni w Rosji

Rosyjski Ruch Imperialny szkoli radykałów z Zachodu i wysyła najemników na prowadzone przez Kreml wojny. Organizacja wciąż cieszy się cichą...

zobacz więcej

Czaputowicz podczas konferencji prasowej odnosząc się do polsko-rosyjskich relacji poinformował, że „mija kadencja ambasadora Polski w Moskwie". – Znam nazwisko (nowego ambasadora - przyp. red.), nie będę jeszcze informował, ale niedługo się pojawi – zapowiedział minister.

Jak podkreślił, „rola prezydenta jest bardzo ważna w polityce zagranicznej, przez to, że nominuje ambasadorów". – Wstrzymaliśmy pewne decyzje, żeby nowy prezydent mógł się wypowiadać – dodał szef MSZ.

Jak zaznaczył, „Polska chce poprawy stosunków z Rosją, rozmów na ten temat". – Liczymy na prowadzenie pewnego dialogu, ożywienia naszych stosunków w wielu wymiarach, m.in. polityki historycznej – podkreślił.

– Polska oczekuje także, że Rosja będzie przestrzegać prawa międzynarodowego i stanowiska UE w tej sprawie; obserwujemy, co się dzieje na Ukrainie – zaznaczył szef dyplomacji.

– Chcielibyśmy mieć partnerskie stosunki z Rosją. Na razie nie oceniamy pozytywnie wypowiedzi władz Federacji Rosyjskiej, dotyczących próby interpretacji historii i pewnej agresywnej polityki. W tym wypadku jesteśmy razem i konsultujemy się w ramach NATO i UE. Chciałbym w szerszej perspektywie widzieć możliwość poprawy stosunków z Rosją, zwłaszcza jeśli chodzi o przewodnictwo Polski w OBWE w 2022 roku – powiedział Czaputowicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej